Победа популизма у Италији

РИМ: Матеа Ренција су изгнали бесни, фрустрирани, запостављени и они који су до сада профитирали од корумпираног система, пише Дојче веле (ДВ), додајући да је он већ други премијер
italija, referendum Foto: Youtube/printscree
Фото: Youtube Printscreen

који ове године мора да оде са власти после референдума
Подсетивши да је то прво морао да учини британски премијер Камерон, ДВ наводи су обојица пали пред коалицијом озлојеђених грађана, левих и десних популиста и оних који одбацују реформе.

 У остатку ЕУ звоне аларми и горе црвене лампице јер су популисти наставили фатални низ победа.
 "Вива Трамп, вива Путин, вива Лепен", пише на Твитеру Матео Салвини, шеф десничарске Лиге север, цовек који би иначе отцепио север Италије. 
Просто да човек не поверује на какав ниво је спала политицка утакмица, пише ДВ.

Наравно да се без поговора мора поштовати демократска одлука коју је изнело 60 одсто Италијана и то при високој излазности. 
"Па ипак, тешко је разумети разлоге за настанак оваквог клизишта. Ренција су изгнали бесни, фрустрирани, запостављени, али и они који су до сада профитирали од делом корумпираног система. Јесу ли промислили о последицама? Имају ли боље рецепте?", наводи се у чланку.
 Ионако слабашна привреда неће ојачати у времена несигурности. Који инвеститор иде у земљу у којој на следецим изборима може да победи анти-политицар Бепе Грило из протестног покрета Пет звездица додаје немачки радио.
ДВ оцењује да је Ренци у великој мери сам себи запржио чорбу. 

"Он је политички хазардер који се не боји ризика. Када је убедљиво добио европске изборе 2014. осецао се довољно снажно да преде на рулет са вецим улогом, да крене у реформу Устава".
 Уз ту реформу је везао своју политицку судбину и тиме дао италијанском народу да гласа о поверењу влади. Када су анкете показале да је то било преурањено, Ренци је малодушно покушао да повуце обецање, износи се у тексту.

Он ће сада морати да куса цорбу свог рискантног курса, и није једини који це кушати, додаје ДВ уз оцену да ће финансијски свет и улагачи  казнити привреду Италије и оставити њене банке на цедилу а да би Италија би цак поново могла запасти у рецесију.
 "Италија ће постати европски проблем. Европској унији је само то фалило, после одлуке о Брегзиту и још нерешене грцке проблематике," додаје немачки радио. 

 ДВ оцењује да ће Италија у најгорем случају добити једногодишњи техницки кабинет, што знаци годину застоја до редовних избора. Уколико избори буду пре, велика је шанса да Грилове популистицке трупе преузму дизгине моци. Грило, који стално потпаљује бес и користи фрустрацију, жели да напусти монетарну унију. 
То би вероватно био крај евра јер је Италија треца по велицини држава еврозоне и у европски буџет уплацује више него што из њега узима.

За разлику од других држава ЕУ, у Италији популисти нису у први план истицали ксенофобију, национализам или избеглицку кризу. Упркос томе, шамар италијанској влади представља ветар у леда за Герта Вилдерса у Холандији или Марин Лепен у Француској. 
Обоје це почетком следеће године плитким паролама кренути у лов на гласове. Одатле популистицки вирус може да преде и у Немачку. На јесен це самозвана Алтернатива за Немацку мобилисати огорцене градане. Италијани су јој у томе индиректно помогли, закључује Дојче веле.

 


Хан: Не преувеличавати утицај италијанског референдума
Европски комесар за проширење Јоханес Хан каже да резултати италијанског референдума нису пожељни на европском нивоу, али да их не треба преувеличавати.

Хан је данас, након потписивања уговора за подршку реформи јавне управе Србије, а одговарајући на питање новинара да ли су резултати италијанског референдума удар на Европу, рекао да је ипак могуће да ће Италија ући у период нестабилности, што за Европу није бас повољно. 
"На европском нивоу ефекат ће бити да после објаве премијера Ренција да даје оставку улазимо у период нестабилности у Италији, што није пожељно на европском нивоу, али не бих директан утицај итаљинског референдума на европску политику преувеличавао", истакао је Хан.

Како је навео, резултат референдума на којем су грађани Италије одбацили предложене реформе премијера Италије, мешавина је разних елемената и многи су, уверен је, гласали управио против саме владе и Ренција.
Премијер Италије Матео Ренци најавио је јутрос оставку након што су грађани његове земље са 60 одсто гласова одбили реформе које је предложио.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести