Представљен пројекат ЕУ и Уницефа за помоћ деци избеглицама

БРИСЕЛ: ЕУ и Уницеф представили су данас заједнички пројекат који предвиђа помоћ деци мигрантима у Грчкој, укључујући и децу мигранте без пратње, преноси грчка агенција АНА.

Како се наводи, пројекат чија вредност износи 8,5 ,илиона евра, финансираће се из инструмента ЕУ за хитне случајеве, који омогућава Европској комисији да финансира хитне операције унутар ЕУ."Деца избеглице, нарочито она без пратње, међу најрањивијим су појединцима и наша морална обавеза је да им се помогне и да их заштитимо колико можемо", изјавио је европски Комесар за хуманитарну помоћ и управљање кризама Христос Стилијанидес.

У периоду када су у Грчкој непријатни временски услови, пројекат би требало да помогне да деца мигранти и избеглице буду безбедни и збринути, као и да им се пружи заштита и образовне услуге, наводи се у саопштењу Комесаријата.Према подацима Комесаријата у Грчкој се налази око 21.000 деце избеглица и миграната, а многа од њих пролазе кроз психичке патње узроковане њиховим лошим искуствима, тешким условима живота у камповима за избеглице и дуготрајном несигурношћу.

Многи од њих, без обзира на узраст не иду у школу у просеку две године.Посебан нагласак биће на деци без пратње, којима ће бити обезбеђен привремени смештај док чекају азил, спајање са породицом или измештање из Грчке или негде другде у Европи.Предвиђено је и да око 6.000 деце и жена, који живе у отвореним камповима и градским насељима добију психолошку помоћ и да буду упућени на посебне сервисе специјализоване за заштиту деце.

Европска комисија саопштила је раније данас да би ЕУ требало би да продужи контролу на границама у шенгенској зони за још три месеца, док ЕУ ради на решавању мигрантске кризе.Мере које су сада на снази у ЕУ, уведену су у новембру и трају до средине фебруара.

Аустрија, Немачка, Данска, Шведска и Норвешка, која није у ЕУ, прве су успоставиле контролу 2015. године, када је рекордан број избеглица из Сирије, Средњег Истока и Африке улазио у Европу.

(Танјуг)
 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести