Трампу у одабиру најближих сарадника најважнија лојалност

ВАШИНГТОН: Новоизабрани председник САД суочава се са застрашујућим изазовом док се припрема за прелазак у Белу кућу - одабиром чланова своје администрације, људи који ће

надзирати безбедносну, економску, спољну и домаћу политику, а по свему судећи у томе му је главни критеријум - лојалност, наводи данас АП.
Важност коју Доналд Трамп придаје лојалности наговештена је одлукама о додели улога које је донео ове недеље, а из којих се види да ће његови дугогодишњи подржаваоци и они који су имали кључне улоге у његовој предизборној кампањи и даље бити његови најближи сарадници.
Трампова администрација представља комбинацију искусних људи, вашингтонских инсајдера и контроверзних аутсајдера, укључујухи неке чији је одабир изазвао гнев и забринутост, примећује америчка агенција.

Шеф особља нове америчке администрације је председник Републиканског националног комитета Рајнс Прибус, који је Трампово поверење задобио током кампање.
Овај 44-годишњи политички оперативац из Висконсиа, који је каријеру градио као републикански партијски званичник, могао би бити један од најважнијих Трампових чувара који контролише приступ председнику и пружа му савете.

Једном од својих најконтроверзнијих сарадника до сада, Стиву Бенону, Трамп је наменио место главног стратега и високог саветника.
Бенон (62) се придружио Трамповом тиму у августу, одмах дошавши на његово чело, а претходно је био директор крајње десничарског "Брајбарт њуза", једног од највећих Трапових подржавалаца.

Радио је и у "Голдман Саксу", потом отворио сопствену инвестициону компанију с фокусом на медије након чега је постао филмски продуцент, а јеврејске групе и дуга листа демократских лидера осудила је његово ангажовање и позвала Трампа да преиспита своју одлуку.
Место јавног тужиоца у новој расподели дужности припало је сенатору из Алабаме Џефу Сешенсу (69), првом сенатору који је подржао новоизабраног председника, а познат је по свом чврстом ставу о имиграционој политици и очекује се да ће Министарство правде "померити удесно".
Пензионисани војни генерал и бивши директор Војно-обавештајне агенције, Мајкл Флин, изабран је за Трамповог асистента за националну безбедност, а такође одавно подржава Трампа и био му је главни војни саветник током кампање.

Флин је, након што се пензионисао 2014, оптужио администрацију председника Барака Обаме да је преблага по питању тероризма, а у недавним јавним коментарима је истакао да је Исламска држава егзистенцијална претња на глобалном нивоу и затражио знатно агресивнију војну кампању САД против те групе, док је ислам назвао "политичком идеологијом".

Релативно ново лице у кругу Трампових сарадника, конгресмен из Канзаса Мајк Помпео именован је за директора ЦИА. 
Овај републиканац чврстих ставова умногоме дели Трампова гледишта о свету, па је тако оштро критиковао нуклеарни споразум са Ираном, осудио Хилари Клинтон због напада на дипломатско представништво САД у Либији и коришћења приватног сервера за мејлове, а Едварда Сноудена сматра издајником који заслужује смртну казну, закључује америчка агенција.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести