Ауди и милион кила гвожђа

ЗРЕЊАНИН: Ни зрењанинска фабрика „Радијатор”, специјализована за израду одливака каминског, каналског и шахтовског програма, баш ни попут многих других овдашњих, некада успешних предузећа,

није успела да избегне да јој Привредни суд и извршитељи распродају имовину, како би била намирена потраживања која повериоци имају према овој ливници. Крајем прошле године извршитељ Бранко Плавшић заказао је јавно надметање на којем је на продају понуђена лагер листа од 27 ставки, укупне вредности 2,5 милиона динара, а сада је на ред дошла и продаја друге покретне имовине у власништву „Радијатора”.

Привредни суд у Зрењанину је за 31. март одредио усмено јавно надметање на којем ће потенцијални купцима бити понуђен аутомобил ауди А6, процењене вредности 900.000 динара, како би био намирен поверилац Небојша Ћетковић, власник Трговинске радње „Мамбо”. Исти суд је за 15. април заказао још једно надметање, овог пута да би продао милион килограма комадног гвожђа, у разним облицима, чија је вредност процењена на 21 милион динара. У овом случају, извршни поверилац који потражује дугове од „Радијатора” је зрењанинска фирма „Екометал – комерц”, а на оба јавна надметања почетна цена за понуђену робу износиће 60 одсто од процењене вредности.

Акционарско друштво „Радијатор” основано је далеке 1932. да би од 1946. године пословало као друштвено предузеће. Фабрика је приватизована већ 2000. године, а седам година касније већински власник је постао конзорцијум хрватских фирми, предвођених бјеловарском „Љеваоницом“, са уделом од 50,62 одсто. Чинило се да ће ливница, у највећој мери извозно ориентисана и окренута ка тржишту Европске уније, успешно пословати, у шта је наду улила и најава менаџмента од пре две године да ће бити упослено 200 нових радника, али су „Радијатор” онда сустигли озбиљни пословни проблеми. Толики да се ова фабрика нашла на првом месту највећих пореских дужника у Зрењанину, у категорији активних правних лица, са обавезом тешком 276 милиона. Узме ли се у обзир и податак с почетка године да је рачун „Радијатора” био блокиран на суму од 253 милиона динара, може се стећи слика у каквој позицији се ливница тренутно налази.

Као један од разлога због којих је фабрика запала у пословне проблеме, генерални директор Недељко Грубеша је својевремено навео велики пожар у августу 2012. године, који је избио у топионици, када је причињена велика материјална штета. Такође, истакао је да већински власник није имао права да на имовину ставља хипотеке како би се задуживао код пословних банака, све док Агенција за приватизацију није потврдила да је испоштовао све уговором предвиђене инвестиционе обавезе.

Власнику није било дозвољено ни да продаје непотребне објекте „Радијатора”, попут старе ливнице у Милетићевој улици, и тако обезбеди додатна средства за улагања и унапређење продуктивности. А, истовремено је имао обавезу да инвестира у производњу. Да ли ће се то у будућности исплатити, или ће пословање ићи силазном путањом, а повериоци и даље бити намиривани распродајом имовине ливнице, остаје да се види.

Ж. Балабан

 

 

 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести