Благо испод живог града

Нови мозаик, на којем рестауратори и конзерватори вредно раде, вратиће се у Царску палату на пролеће, на шта су челници Завода за заштиту споменика културе

Сремска Митровица, врло поносни. Приликом досадашњих археолошких истраживања на Царској палати пронађено је око 350 метара квадратних очуваних мозаичких површина, а највише су заступљени геометријски полихроми мозаици. Наша екипа затекла је рестаураторе који  их склапају, али не планирају да их врате на под, већ на зидове Царске палате и представе јавности у виду својеврсне галерије мозаика који су права реткост у светским размерама.

Данашња Сремска Митровица испод својих кућа и улица још крије трагове некада раскошног и моћног римског града Сирмијума, а мали део Царске палате, могуће је видети и данас. Директор Завода Љубиша Шулаја напомиње да су они задужени за цео Срем који обилује културним наслеђем, али да је Митровица, град у којем скоро сви објекти на градском тргу представљају културно добро, велики професионални изазов за све који се баве баштином.

Пре седам година остаци царске палате добили су свој стаклени кров и отворени су за туристе, па ово место често посећују организоване екскурзије, али и бројни странци, жељни очуване антике.- Сирмијум са локалитетима је најзначајнији за наш град, као и градско језгро са трговима, а истраживања су почела пре 60 година- каже Шулаја и додаје да су нађена 33 златника, од којих су три светски уникати, али и римски шлемови који су до сада излагани у разним музејима.

За налазе од светског значаја, урађена је мапа града и поуздано се зна докле је ишао град и место на ком се налазио Сирмијум, који је цветао од првог до шестог века, када су га разорили варвари. Шулаја верује да иако је до сада доста истражено и знају се бедеми града, постоје још многе тајне које су неоткривене. Сирмијум је у то време био једна од престоница царства, зна се да је ту постојала ковница новца, многе државне институције, палата и житница, уз палату  јавно купатило, хиподром пола километра дужине, који је сондама трасиран, нађени су масивни остаци и у граду је означен таблама почетак и крај тог локалитета.

Проблем је што је Сирмијум испод живог града и налази се испод приватних башти и кућа и тешко га је истражити. Након пројеката конзервције, неопходан је пројекат намене споменика, самоодрживости и презентације.- Самоодрживи споменици културе су најбољи фактор за афирмацију града, јер онда долазе туристи, а осим значаја очувања и културе, имамо и велики туристички потенцијал - каже Шулаја и додаје да је то ресурс који треба све више експлоатисати. -До сада се најмање средства издвајало за презентацију, туризам се деценијама сводио на морски и бањски, а овај туризам који је у целом свету заступљен, код нас није довољно.

Споменике је јако битно презентовати да сами себе одржавају или побољшају живот једне средине или локалне зједнице у којој су лоцирани. Црква мора да буде жива, грађанска кућа трба да се приведе намени да привређује, најгоре је уложити паре у обнову и оставити да стоји. У пројекту конзервације најбитнији је елемент намене, зашто се нешто обнавља.

Најбољи пример за то је наткривање Царске палате, која је сада симбол града, као и градски трг, каже Шулаја и додаје да се не смеју заборавити ни новији споменици, посебно они из ослободилачких ратова, који су такође, важно културно наслеђе града. Град брине о текућем одржавању градских споменика, а тренутно се ради на томе да држава улаже у обнову споменика везаних за догађаје из светских ратова.- Ако планирамо једном да уђемо у Европску унију, јако је важно да покажемо обиље нашег културног наслеђа и да будемо по њему препознатљиви- каже Шулаја.

Маша Стакић
 

Урбана легенда

У Сремској Митровици кружи урбана легенда како су Американци желели да плате измештање целе Сремске Митровице, како би се ископао Сирмијум.
- Ово је наравно измишљена прича, али је суштина да је после ископавања и конзервације, најбитнија презентација - каже Љубиша Шулаја.

Нова ископавања у јуну

Од јуна идуће године планирано је археолошко ископавање у самом граду, а заинтересовани су и археолози из Сиднеја, који планирају да обезбеде средства.
- Ово ископавање је од изузетног значаја, јер имамо резултате истраживања 15 сонди који потврђују да се ради о приватној царској вили из трећег или четвртог века, што не можемо са сигурношћу знати док се не уради ископавање- каже Шулаја и додаје да се сумња да је реч о вили Рустика, а пронађени су делови порфира из каменолома у Египту, који није био карактеристичан за градњу за обично грађанство.
Након ископавања, морају се обезбедити средства за конзервацију и презентацију, јер ако тога нема, налаз је најбоље поново прекрити земљом која ће га чувати, поручују стручњаци заштите митровачког блага.

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести