Електрана завршила на суду
ЗРЕЊАНИН: Са крова старог дела зграде Дома ученика средњих школа „Ангелина Којић Гина“ у Зрењанину ових дана почело је уклањање соларне електране
која је недавно изграђена. На основу одлуке Управног одбора и в.д. директора ове установе Владимира Васиљева, средином априла су из поменуте зграде исељена сва деца, а управа је овакав радикалан корак образложила тиме да је објекат склон урушавању због постављања соларне електране тежине око 15 тона.
-Демонтажа соларних панела ради се по посебно урађеном пројекту и по налогу грађевинске инспекције. Након демонтаже, панели ће бити конзервирани, а даља судбина зависиће од много околности. Уколико судски вештак констатује да је скидањем тешких панела зграда постала безбедна за боравак, ученици ће се у тај део зграде уселити. Уколико то не буде случај, радиће се санација, за шта је потребан нови пројекат - истакао је Васиљев.
Деца су, по речима Васиљева, у мањем броју исељавана и 2014. и 2015. године, због примећених оштећења на таванским гредама појединих соба, али је након тога тадашњи директор Горан Петковић донео одлуку о постављању соларних панела, чија се конструкција ослања директно на оштећене греде.
- Неколико недеља након завршетка радова на постављању електране, именован сам на место в.д. директора Дома ученика. Одмах су ми пријављене промене на статици објекта у виду пуцања таванице и носећих зидова. Налаз вештака говори да су оштећења настала услед неквалитетног пројекта и неквалитетно изведених радова, да је зграда трајно оштећена, да постоји ризик по здравље и живот деце и запослених и зато је наложена демонтажа електране и санација зграде, као и забрана употребе објекта – наводи Васиљев.
Бивши директор Горан Петковић, који је суспендован са посла, није желео да се оглашава овим поводом, али нас је упутио на Институт „Михајло Пупин“ из Београда, који је био извођач радова. Помоћник директора овог Института Александар Цар каже за „Дневник“ да је извођач радова од суда затражио да обустави демонтажу соларне електране, зато што Дом ученика није у потпуности исплатио њену изградњу, па дугује још око 30.000 евра. По тврдњама Цара, суд је уважио овај предлог.
-Није ми познато да ли је почела демонтажа соларних панела. Ми смо наш део посла урадили према пројекту који нам је достављен, па ако нешто и није у реду, то не може бити наша кривица. Суду смо предложили да одреди ново вештачење објекта, тај предлог је и прихваћен и очекујемо да ће посао бити одрађен за десетак дана – навео је Цар.
Бивша управа тврди да је пре изградње соларне електране била прибављена сва потребна документација коју издају надлежни државни органи и да пројекат и не би могао бити реализован да комплетна процедура није испоштована. Такође, наводи да је израда пројекта и прибављање свих сагласности трајало три године, после чега је почела изградња.
Ж. Балабан
Инвестиција од 15 милиона динара
Вредност пројекта изградње соларне електране, како је раније саопштено, процењена је на 15 милиона динара, а Дом ученика је финансирао из сопственог буџета. Претходни менаyмент је планирао да струју продаје и од тога финансира уградњу алтернативних извора енергије, као што су топлотне пумпе.
Зрењанински Дом ученика, иначе, први у Србији се окренуо алтернативним изворима грејања, још пре неколико година, а све захваљујући донацији Владе Словачке и подршци Покрајинског секретаријата за енергетику и минералне сировине. Дом је уградио систем соларних колектора, чиме је постигнута уштеда средстава за енергенте који су трошени за загревање санитарне топле воде.