Фабрика за ИТ слободњаке

СОМБОР: У Сомбору и званично почео са радом први такозвани коворкинг (coworking) простор, у објекту који је највећем броју Сомбораца познат као Стара касарна, смештена

на углу Венца Војводе Радомира Путника и Улице 12. Војвођанске бригаде. Тиме је организација „Фабрика” пустила у погон коворкинг центар, који ће бити место за рад локалним независним дигитално и интернетом профилисаним професионалцима, фриленсерима, али и свим људима ван Сомбора који желе да дођу, живе и раде неко време у овом граду.

- Људи треба само да донесу свој лаптоп, а „Фабрика” обезбеђује удобан канцеларијски намештај и брз интернет, а онда и заједницу која ће пружити много квалитетнији професионални живот него рад од куће. Одржаваћемо различите врсте догађаја и дружења која би требало да помогну таквој заједници да се изгради - каже Срђан Бајић један од оснивача „Фабрике”.

Средства за отварање простора од којег се очекује да у Сомбор доведе младе информатичаре из Србије и иностранства, али и друге креативце, прикупљана су најпре на платформи Indiegogo, па оснивачи не пропуштају прилику да се захвале свима који су веровали у идеју и подржали је. Значајна стратешка подршка стигла је и од предузећа „Agri Business Partner”, у чијем се пословном простору „Фабрика” и налази.

Сврха отварања оваквих центара је да пружи простор за рад свим људима који свој посао могу да обављају ван уобичајеног пословног простора фирме. То су најчешће стручњаци из области информационих технологија, али и архитекте, новинари, писци, консултанти, интернет предузетници... Поред простора за рад, коворкинг (у буквалном преводу заједнички рад) центар такође пружа осећај заједнице својим члановима, тако што организује различите догађаје, подстиче дружења и размену професионалних искустава.

Такви центри почели су да се отварају у свету крајем прошле деценије, као одговор на све већу усамљеност и изолованост дигиталних професионалаца, који иначе свој посао обављају од куће. Развијање ове инфраструктуре довело је до настанка такозваних дигиталних номада, људи који путују по свету и раде из егзотичних локација, мењајући место боравка сваких пар месеци. Дигитални номади нарочито су интересантни за мале заједнице попут Сомбора, сматра Срђан Бајић, идејни покретач и координатор овог необичног пројекта.

Прва оваква мирна оаза за дигиталне номаде, дизајнирана и уређена минималистички и у складу са новим добом, налази се у Мокрину, о чему је „Дневник” већ писао. Сомбор има потенцијала, јер има јединствену културу, кухињу, опуштен стил живота, и сјајно природно окружење, а притом за стране услове и изузетно ниску цену живота.

- Имамо брз интернет и у близини смо великих европских метропола, попут Будимпеште, Беча и Београда. Ја сам једну зиму провео радећи у „Хубуду”, коворкинг центру на Балију, и сви којима сам причао о Сомбору су били изузетно заинтересовани да дођу код нас на месец, два, и раде. Мислим да је јасно колико би било значајно за сомборску економију да сваки месец имамо 15 или 20 странаца који своје европске и америчке плате остављају у нашем граду. А поред странаца, не смемо ни да заборавимо наше професионалце, који би можда били охрабрени да остану у граду, уколико постоји простор који би значајно унапредио квалитет њиховог професионалног живота – мотиви су који су покретали Бајића и његове колегинице и колеге окупљене у „Фабрици.

М. Миљеновић

Млади тимови

Након почетног уходавања, биће покренути и први програми подршке локалним идејама од већег друштвеног значаја, најавио је Срђан Бајић.
- Тимови младих Сомбораца који буду хтели да учине нешто супер за свој град, добиће од нас радни простор, менторску подршку, а надамо се и финансијску основу за рад - појаснио је Бајић, наглашавајући да је „Фабрика“ у потпуности непрофитни пројекат, пошто ће сав новац од коворкинг чланарина који преостане након покривања трошкова, бити усмерен у пројекте развоја локалне заједнице.
 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести