Гасе се одељења на српском

КАЊИЖА: Пољопривредно технички центар „Беседеш Јожеф” баштини пола века средњошколског образовања у Кањижи, прошао је кроз пуно промена,

а профилисао се за област пољопривреде и машинства. Од 450 ученика нешто више од половине је са подручја кањишке општине, док је око 200 ученика из других средина, највише из општина Сента и Ада, на северу из места до Палића, као и један број са подручја Баната. Директор ПТСЦ др Золтан Шарњаи констатује да је садашњи број ученика који похађају школу у Кањижи сасвим солидан, имајући у виду сродне стручне школе у Србији, али да се, нажалост, из године у годину смањује број деце због негативних демографских показатеља.

У центру су 84 запослена, од којих 60 просветних радника, а школа има укупно 23 одељења, од којих је осам уписано у овој школској години. Настава се одвија на мађарском и српском језику, али како предочава директор Шарњаи, већ више година у одељења са наставом на српском језику уписује се само по неколико ученика.

За попуну одељења на мађарском је мање бриге, због националног састава овдашњег живља и школовања на матерњем језику, међутим, за ову школску годину за упис у први разред била су пријављена само два ђака на српском, тако да планирано одељење за машинске техничаре за компјутерско конструисање није отворено. У по једном одељењу у другом, трећем и четвртом разреду, укупно у три одељења на српском на овом смеру и читавој школи има само 15 ученика.  Директор Шарњаи указује да осмољетку у Кањижи у одељењу на српском завршава сваке године петнаестак ученика, те да се они углавном опредељују за упис у друге школе, а да надлежне просветне власти за отварање одељења и на основу принципа позитивне дискриминације захтевају да у одељењу буде најмање пет ученика.

- Наша школа је веома јака у образовању за пољопривредну струку и веома квалитетно образовање пружамо на машинском смеру за техничаре за компјутерско конструисање, јер имамо две добро опремљене лабораторије, тако да ученици постижу одличне резултате на државним и међународним такмичењима, а стигли су и на Олимпијаду из роботике у Сочи у Русији – истиче Шарњаи.
За пољопривреду се опредељују махом млади из породица које имају земљу, па школовање има значаја у погледу њиховог опредељења да остану на газдинствима својих родитеља, унапређују и развијају пољопривредну производњу.

- С друге стране, наши ученици које заврше за машинске техничаре пошто овде немају много перспективе да се упосле, најчешће одлазе у Мађарску и одмах их примају у аутомобилској индустрији и другим најбољим фабрикама - каже Шарњаи.

Адут кањишког средњошколског центра је практична обука на економији и стручним радионицама. Школска економија се простире на стотину хектара, од чега је на десет хектара расадничка и воћарска, повртарска производња испод пластеника, а располаже се и са објектима за узгој и здравствено збрињавање животиња, као и свим условима да се уз теоретско стекне и практично знање и искуство одређене струке. 

М. Митровић

 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести