Хладњача стартује у фебруару

ТИТЕЛ: Буџетски оквир Општине Тител у овој години указује да су кључне тачке запошљавање и изградња инфраструктуре, укључујући изградњу канализационе мреже

у Тителу и Шајкашу, уређење улица тргова и атарских путева. Социјална давања остају на истом нивоу као прошле године, опредељена су средства и за ђачке стипендије, али и за субвенционисање ђачких и студентских карти.

- Око сто радника биће упослено током године, а могу да најавим да за хладњачу која је, један од важних пројеката, имамо потврду да ће машине 1. фебруара бити унутра. Очекује се да хладњача за почетак упосли 40 радника пријављених Националној служби - каже Драган Божић, председник Општине.

Два велика задатка која се постављају пред општину су побољшање туристичких услова и добијање дозволе од Министарства за грађевину и саобраћај за изградњу луке за претовар на Тиси.
- Добили смо писма намере три озбиљне немачке компаније, које би нам помогле у изградњи луке, а то што је Тиса пре пар месеци проглашена за међунродну пловну реку, отвара нам велике могућности за развој - наглашава Божић и додаје да Тител заслужује извеснију будућност.

Општина Тител потрудила се да припреми пројекте са којима би аплицирала на покрајинским конкурсима. Битно је, сматра председник Божић да се сваком пројекту приступи одговорно:
- Не можемо рећи да је реконструкција улица или тротоара мање важна од изградње тениских терена у Тителу - каже Божић и додаје да је пођеднако важан пројекат и обнова цркве у Гардиновцима и многи други. Све што се уради биће на добробит грађанима и они ће то осетити у свакодневном животу.

Дугови од скоро 40 милиона динара оптерећују функционисање Дома здравља, а последица су дугогодишњег несавесног пословања. Чак 750.000 динара потребно је сваког месеца за плате радника које држава не препознаје и не може да субвенционише.
- Општина може да субвенционише само раднике који побољшавају здравствене услуге, а не припадају примарној здравственој услузи, као што су кардиолог и радиолог, које Општина и плаћа, али не може да финансира плате возача, портира или радника у апотеци – појашњава Божић.

- Државна апотека морала би да направи приход већи од седам милиона динара да би могла да исплати те раднике, а то није било ни у време када није било приватних апотека. Општина је успела да прискочи у помоћ и уложеним средствима одблокира рачун, али постоје озбиљни проблеми које Општина сама не може да реши. Инвестициони део општинског буџета је између 80 и 100 милиона динара, тако да би требало пола од тога само да се неутралишу дугови Дома здравља, што је незамисливо.

- Трошили су нерационално све на плате и дотле је дошло да немамо литар мазута за грејање. Само једној фармацеутској кући Дом здравља је дужан 29 милиона динара - каже Божић и додаје да се чека решење Владе Србије о домовима здравља и апотекама, јер је то проблем у целој земљи.

       Ж.М.- М.Сћ

Новац за стрелце

Буџетом су планирана средства за здравствену комисију по препоруци Министарства финансија, затим, за персоналне асистенте за децу са посебним потребама, што ће бити издвојено преко социјалних давања. Лане буyетом нису била предвиђена средства за противградну одбрану, али је процењено да је паушална надокнада недовољна, тако да је у општинској каси ове године планиран новац намењен стрелцима.
- Општина није законски обавезна да издваја новац за противградну одбрану, али смо одлучили да то ипак урадимо - напомиње Драган Божић.

Буџет као лане

Тител и ове године може да рачуна на приближно исте буyетске приходе од око 650 милиона динара. Како је образложио заменик председника општине  Маринко Тривуновић, наставиће се стари и започети нови пројекти, уређење обале Тисе, главних улица у свим местима, поправка фасада на јавним објектима, доградња Основне школе „Светозар Милетић“ у Вилову и детаљна реконструкција Дома здравља у Мошорину.

Овако малом буyету мора се приступити озбиљно и домаћински, а допунити га учешћем на конкурсима и увећањем привредних капацитета:
- Рачунамо на почетак рада већ с пролећа нове фабрике „Келвинс потато“, а за стари погон металне галантерије „Победа-ФОМГ“ ових дана очекујемо реализацију продаје новом инвеститору, где се очекује вишемилионско улагање и запошљавање у првој фази између 50 и 80 радника – најавио је Тривуновић.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести