Маратонци "Племенитог срца" стартовали из Привине Главе

ПРИВИНА ГЛАВА: Након 10 година маратонци - чланови Атлетског клуба "Племенито срце" из Београда, уз одобрење председника државе Томислава Николића,стартовали су

 у суботу из манастира Светих архангела Михаила и Гаврила у Привиној Глави, уз молебан и благослов ахримандрита Гаврила, на пут дуг 1.000 километара до Кајмакчалана, места на коме се одиграла једна од пресудних битака у Првом светском рату.

Манастир у Привиној Глави је изабран за полазак, јер је он најстарији на Фрушкој гори, потиче из 12. века. У порти манастирског комплекса маратонце су, између осталих, дочекали и потомци Кајмакчаланских хероја из Србије и Македоније.Саборна црква одисала је верском повезаношћу два народа, а испред Саборне цркве након молебана говорили су архимандрит Гаврило о великој Кајмакчаланској бици у којој је погинуло 5.000 српских војника за слободу данашње Србије.

Маратонци атлетског клуба "Племенито срце" из Београда за свој подвиг уписани су у Гинисову књигу рекорда. Директор атлетског клуба Хаyи Мирославом Васићем  истиче да је клуб формиран 1999. године и да су у протеклих 17 година истрачани мноштво хуманитарних маратона. Осим што руководи, обављам и послове лекара у овом клубу.  Како истиче, ово је једини клуб у Србији у ком се не плаћају чланарине, јер је то клуб који ради само за хуманитарне сврхе.

– Први маратон смо направили 15 дана после бомбардовања Србије када су прогнали наш народ са Косова. Добили смо благослов од патријарха Павла на наш захтев да посетимо на Косову Долапоље - село до манастира Грачанице. По Београду сакупили помоћ у храни, обући, одећи и телевизорима за школску децу. Када смо стигли близу границе обратили смо се Кфору да нас прате, који нас је код Мердара напустио. Ми смо на своју руку продужили пут и уз божију помоћ стигли до Грачанице, где нас је већ нас чекао партијарх Павле. Предали смо поклоне и кренули на Газиместан. Обишли смо га и обзиром на тадашњу ситуацију на Косову ми нисмо имали проблема – наводи Васић.

Како наводи, три пута су организовали хуманитарне трке за Бањалуку, где су носили помоћ за изградњу цркве. Такође, трчали су и до манастира Острог светог Василија у Црној Гори, али и до манастира Хиландар на Светој гори. Најдужи маратон који је ушао у Гинисову књигу рекорда био је Београд - Москва. Овај маратон су трчали 16 дана и претрчали 2.460 километара.

Директор клуба “Племенито срце” наводи да ни на један хуманитарни атлетски поход не иду без благослова.
– Пракса у нашем атлетском клубу била и остала, да крећемо на маратон уз благослов партијарха, а у последњих десет година игумана Гаврила у Привиној Глави. Трчали смо ми и пре маратон за који се сада спремамо. За 100-ту годишњицу а то је сада, наши најбољи маратонци српског рода трче из Привине главе, а не Београда на Кајмакчалан. Од 10 маратонаца који треба да претрче 1.000 километара, међу њима се налазе две девојке, једна има 16 а друга је пунолетна. И њих две ће са нашим маратонцима стићи на Кајмакчалан да се поклоне палим жртвама за дадашњу нашу слободу. Да ти људи нису то урадили онда ми би данас живели под турском или бугарском влашћу – завршио је Васић.
Данијела Срећковић је најмлађа маратонка у овох групи.

– Нисам члан ни једног клуба и вероватно да нисам имала прилику да то урадим. Ове године први пут сам позвана да трчим са атлетским клубом "Племенито срце" маратон. недавно сам почела да се бавим трчањем, видела сам да ја то могу на дуге стазе без умора. Зато сам се определила пре овог маратона за полумаратонско трчање. Сада први пут трчим маратон на више дана. Очекујем да ћу истрчати пун маратон – сазнали смо од седманаестогодишње Данијеле.

По протоколу атлетски клуп "Племенито срце" кренуо је ка спомен-обележју Сремског фронта у Адашевце, где су положили венце и поклонили се жртвама Сремског фронта за слободу ондашње Југославије. Од Привине Главе до обележја Сремског фронта маратон је отворио и трчао председник клуба Милисав Мики Јанковић, а затим је трка настављена ка Београду.

Д. Савичин
 

Награде и трпеза љубави

Председник атлетског клуба Милисав Мики Јанковић уручио је поклоне домаћинима, па је тако ахримандрит Гаврило је дарован са заставом, медаљом, захвалницом и највећим признањем, пехаром, а све те предмете и поклоне освештао је протојереј ставрофор Хаџић Ђорђе Воларевић.
Захвалницу је примио и представник општине Шид. После овог церемонијалног дела програма архимандрит Гаврило приредивши маратонцима и народу ручак позвао их је за трпезу љубави.

 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести