Мигранти нису претња, али јесу безбедносни изазов

СУБОТИЦА: - Мигранти нису претња али јесу безбедносни изазов за Суботицу, недовољни капацитети локалних институција који директно раде са мигрантима усложњавају

суочавање локалне заједнице са последицама мигрантске кризе, неки су од главних налаза истраживања које је реализовано у оквиру пројекта  „Локална безбедност и улога народних посланика“.Тим поводом је у Суботици  одржана панел дискусија на  тему: ,,Утицај мигрантске кризе на безбедност грађана/ки Суботице”. Панел дискусији су присуствовали народни посланици из Суботице, представници локалне самоуправе и цивилног друштва.

Присуство миграната се не види као директна претња по локалну безбедност грађана и грађанки Суботице, већ као значајан безбедносни изазов. Изазов се огледа у великом броју миграната који нису смештени у прихватним и транзитним центрима. Институције и невладине организације покренуле су велики број иницијатива за помоћ мигрантима. Ипак и даље постоји значајан простор за ефикаснију међусобну сарадњу, речено је наскупу у Суботици.  Интезивнија веза између народних посланика и заједнице би допринела бољем осмишљавању јавних политика како на националном тако и на локалном нивоу.

Свако  веће кретање људи, било да су музички фестивали, утакмице, па самим тим и мигрантска криза која у свом појавном облику јесте сама по себи безбедносни проблем, објаснио је Милимир Вујадиновић, председник Радне групе за праћење миграција на територији града Суботице. Вујадиновић је приметио и да  је број миграната доста мањи у последнњим данима и недељама.

-То је свакако производ рада система који је постављен. У прошлости је било инцидената, међутим, чињеница да је задњих седмица или месеци тај број инцидената драстично опао, углавном се своди на оштећења имовине, нема већ дужи период напада на наше суграђане и самим тим ситуација јесте задовољавајућа. То свакако јесте плод рада Министарства унутрашњих послова које активно учествује у Радној групи коју је формирао градоначелник - оценио је Вујадиновић. - У прошлом периоду сви ти инциденти доживели су и свој судски епилог и од стране полиције, па је цела та ствар утицала на смањење  броја инцидената у нашем граду. Суботичани у потпуности могу да буду мирни и спокојни када је у питању њихова безбедност, може  свакако да се јаве поједини инциденти али људи који се баве овим питањем ће дати све од себе да  спрече евентуалну хуманитарну катастрофу и да ниво безбедности очувају на завидном нивоу.

Истраживање је део пројекта ,,Локална безбедност и улога народних посланика” који Центар за истраживање из Београда спроводи уз подршку Одељења за демократизацију Мисије ОЕБС у Србији.

Већина учесника у истраживању не види мигранте као директну претњу безбедности локалне заједнице, али их види као значајан безбедносни изазов. На основу теренског истраживања које је спроведено у Суботици, дошло се до иницијалних резултата који указују да мигранти у Суботици не представљају претњу безбедности већ безбедносни изазов и то су првенствено оне групше миграната које нису смештене у транзитним и прихватним центрима, то су углавном мушкарци самци и због тога локална заједница њих третира као безбедносни изазов.

- То су људи који најчешће не могу да се прехране и не могу да одржавају личну хигијену, због тога често долази до упада у викендице у напуштене  куће. Међутим, локално становништво има разумевања за овакве људе  с обзиром на њихов тежак положај. У овом тренутку биће представљени иницијални резултати истраживања док ће након ове и панел дискусије у другим градовима бити одржана финална конференција у Београду где ће бити представљена целокупна студија која се бави проблемима људске безбедности у Суботици, Краљеву и у Новом Пазару -  рекао је Филип Стојановић из Центра за истраживање јавних политика. С једне стране, ОЦД указују на случајеве неадекватног поступања локалних институција, као и на изостанак сагледавања хумане стране кризе и ускраћивање интеракције миграната и локалног становништва. С друге стране, представници локалних институција наглашавају да ОЦД немају исти ниво одговорности и прецизна законска овлашћења, као што имају институције. Као последица, чини се да постоје два одвојена система без институционалног оквира сарадње.

Неопходно је у будућем периоду учинити доступним податке о укупном броју миграната зарад стратешког планирања и радити на сензибилизацији становништва као превентивној активности.

С. Иршевић

 

И посланици део решења Тања Јакоби, в.д. директорке Центра за истраживање јавних политика истакла је да пројекат заправо има за циљ да у локалним срединама покрене питања везана за локалну безбедност и да повеже посланике који долазе из ове средине, локалне самоуправе и представнике цивилног друштва.

- Ми смо већ спроводили један овакав пројекат и он је дао одличне резултате, испоставило се да посланици заправо могу пуно да помогну локалној самоуправи а исто тако могу да помогну и у повезивању са цивилним сектором. Цео пројекат има такође доприноси демократизацији праћења спровођења реформе сектора безбедности.У овом тренутку имамо три места где се спроводи овај пројекат Суботица где смо се определили за проблем великог броја  миграната, Нови Пазар где имамо безбедност младих  и у Краљеву имамо тему насиље у породици - рекла је Јакоби.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести