Нема више изговора за тромост администрације

Од данас је стављена на пробу одлучност и намера државе да свим инвеститорима, били они физичка лица или фирме, олакша посао исходовања грађевинске дозволе, тиме што ће и дословно све моћи

да обаве на једном једином шалтеру. Локалне самоуправе мораће од првог дана марта да се понашају по новом Закону о грађењу, усвојеном још у децембру, а како каже ресорна министарка, Зорана Михајловић, период који је протекао од доношења овог закона до његове пуне примене остављен је локалним самоуправама не би ли се припремиле за квалитативни отклон од поражавајуће чињенице да се у Србији на грађевинску дозволу чека у просеку чак 264 дана.

Целокупан посао око исходовања грађевинске дозволе, који по законским решењима не би смео да траје дуже од 28 дана, инвеститори ће моћи да заврше на једном једином шалтеру и то кроз 12 корака. Уместо досадашње праксе да за сваки неопходан документ, решење или сагласност сам инвеститор “обија” шалтере државних институција и јавних предузећа, од данас ће то за њега морати да по службеној дужности раде надлежна одељења и одсеци локалних самоуправа, а колико ће у томе успети остаје да се види.

Из локалних самоуправа, од којих су многе у Војводини и до сада биле слично организоване и предусретљиве, ипак су се пожалили да сам Закон није пропраћен и неопходним подзаконским актима које поближе уређују надлежности и обавезе свих учесника у процесу добијања грађевинске дозволе. Ипак, министарка Зорана Михајловић је јуче рекла да је до јуче донето свих 28 потребних аката (26 правилника и две уредбе), те да су тиме исрпљени сви изговори за кашњења у издавању грађевинских дозвола, што ће убудуће бити и санкционисано.
 

Чекају подзаконске акте

КАЊИЖА: У Служби за инспекцијско-надзорне послове Општинске управе Кањижа констатују да са издавањем грађевинских дозвола ни до сада није било проблема. Шеф те службе Атила Шафрањ уверава да од момента када су подносиоци достављали захтев са свим потребним документима прописаних законом, увек су били спремни да издају дозволу у року од неколико дана, а да је слична пракса и у другим мањим општинским управама.

- Код нас издавање грађевинских дозвола никада није представљао проблем јер, ако су услови испуњавани, добијала се за два-три дана, а најдуже за пет радних дана. Прошле године у кањишкој општини издато је 102 грађевинске дозволе, локацијских дозвола свега 26 и информација о локацији 66, што додуше и нису велике бројке. Колико знам, проблеми су у већим градовима где је обим посла много већи - каже Шафрањ.

Он указује да, у вези са применом измењеног закона, ресорно министарство није издало подзаконска акта који прецизирају поступак издавања грађевинских дозвола и других потврда које предвиђа закон, а по тим одредбама од данас треба почети да се ради. Очекује се 28 подзаконских аката, којих у петак још није било.

- У суштини неких великих промена код нас неће бити, једино ће грађанима који подносе захтеве посао бити олакшан. Довољно је да дођу код нас у канцеларију број пет у Општинској управи Кањиже и цео поступак који су раније морали да иду од врата до врата, ми ћемо за њих то обавити. Странке неће посебно морати да одлазе у ЈП за уређење насеља општине Кањижа због уверења о испуњавања урбанистичких услова, до Катастра због извода за лист непококретности, копије плана и разне услове и мишљења предузећа за прикључке за водовод, електричну енергију и све остало, него ћемо ми преузети те послове. Предуслов је, наравно, да морају испуњавати основне предуслове у погледу имовинск правних и других услова за добијање грађевинске дозволе - напомиње Шафрањ. 

Нажалост, према његовим речима, на подносиоцима захтева остаје да те услуге плате, а није до краја дефинисано како ће се тај део организовати, па је још увек отворено питање да ли ће издатке морати да плати ођедном на рачун Општинске управе или појединачно на рачуне других институција.
- За то још чекамо смернице из министарства. Надам се да ће за странке бити лакше, за нас ће бити мало више посла, али нисмо због тога забринути, јер мислим да ћемо као и до сада послове ефикасно обављати у законском року - уверен је Шафрањ, према чијим речима се и до сада знало одужити са издавањем дозвола, али због подносилаца захтева који нису били у могућности да прибаве тражене услове, односно нису могли предати комплетан захтев.

Процедура, као и исти обим управних аката важи и за грађевинске дозволе за инвеститоре који желе да улажу у овој средини. Шафрањ каже да нема пуно разлике у поступању код подношења захтева за издавање дозвола од стране физичког или правног лица, те да то не отежава посао и процедуру у администрирању, на проверавању да ли се испуњавају сви услови предвиђени законом.

М. Митровић
 

Тему „Дневника” : "До грађевинске дозволе стиже се преко једног јединог шалтера", можете у целини прочитати у штампаном издању нашег листа од понедељка 2.марта.
 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести