Нови погони страних компанија у Кикинди

КИКИНДА: Фабрика италијанске компаније „Зопас” почеће са радом наредних дана у Кикинди, а у окобру или почетком новембра очекује се покретање погона француске

компаније „Мекафор”, најавио је члан Градског већа за локални економски развој и инвестиције Саша Танацков. У погону „Зопаса” у делу хале некадашње кикиндске „Ауто куће”, са радом почиње прва група од 15 радника која је била на тронедељној обуци у главној фабрици у румунском Великом Семиклушу. Планирано је да се етапно наредне групе радника обучавају у Кикинди, уз помоћ оних који су обуку завршили у Румунији, али и уз асистенцију водећих инжењера „Зопаса”.

- Првих 70 до 80 људи биће у наредна два месеца уведени у посао, како би се досегла бројка од стотинак радника у првој години рада погона у Кикинди. Праве ефекте ћемо видети у наредних годину дана, јер сваки почетак је тежак, пошто је у питању нови посао са људима који су до сада били ангажовани на неким другим пословима, тако да је потребно уходавање. У наредном периоду поред овог погона у бившој „Ауто кући” требало би да „Зопас” за проширење оспособи простор од око 5.500 квадрата - додаје Танацков.

Изградња фабрике „Мекафор“ у Индустријској зони одмиче планираном динамиком. Према речима Танацкова, током септембра окончаће се изградња, а отварање и почетак производње је предвиђено крајем октобра или почетком новембра. У старту „Мекафор” ће ангажовати око 60 радника, међутим, како се најављује то је нуклеус будуће много веће производње са ангажовањем већег броја радника.
- За компанију која се одлучила да отвори фабрику у нашем гаду, изузетан ресурс је квалификована и квалитетна радна снага коју имамо у металској бранши - истиче Танацков.

Велики подстицај за долазак инвеститора је отварање граничног прелаза Наково - Лунга са Румунијом. Да гранични прелаз није трајно отворен, у Кикинду вероватно не би дошла компанија „Зопас”.- На овај начин немамо само бржу путну комуникацију са Румунијом, него и могућност да се одређени привредни капацитети из те државе трансферишу у нашу средину.

За непуне две године овај ганични прелаз апсолутно је оправдао своје постојање, јер бројке говоре да се много више користи у поређењу са остала два, отворена у исто време. Кикинда није добила само неке нове путнике и посетиоце из суседне Румуније или само скратила пут до Темишвара, него је добила моућност да због недостатка радне снаге на подручју Жупаније Тимиш, одређени привредни капацитети буду пресељени код нас - каже Танацков.

М. Митровић
 

Пролаз за теретњаке 

Градска управа настојаће да инфраструктурно опреми прелаз код Накова и да издејствује одобрење о 24-часовном раду граничног прелаза, те да се омогући промет теретних возила веће носивости од седам тона по осовини. Поред очекивања да се то реши кроз двогодишњи прекогранични пројекат с Румунијом, потребно је реконструисати државни пут од Кикинде до границе и изградити бициклистичку стазу.

Колико је значајно да се омогући теретни саобраћај Саша Танацков илуструје податком да само из индустрије грађевинског материјала АД „Тоза Марковић” у суседну земљу годишње одлази 900 шлепера црепа. Уз то, када се успостави производња у фабрици „Зопаса” са стотинак радника, између Кикинде и Великог Семиклуша циркулисаће око 530 камиона.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести