Обележена 116-годишњица бечејске библиотеке

БЕЧЕЈ: Велика општина Стари Бечеј 19. децембра 1898. године донела је предлог правилника о постављању, смештају и руковању Општинском народном библиотеком. Ту традицију баштини

и данашња бечејска установа, а дух времена када је настала оживљен је свечаном академијом и добротворним балом.

- Прва библиотечка грађа сачињена је од збирки православних и римокатоличких учитеља, што значи да је од првих дана Народну библиотеку у Бечеју красила двојезичност. Вековно заједништво грађана општине Бечеј је драгоценост, коју садашње и будуће генерације морају неговати. Следећи позитивне примере наших предака, наглашавам да смо успели да реализујемо све зацртане планове у години која је на измаку и, као и они некада, организујемо добротворни бал, а комплетан приход од добровољних прилога наменили смо куповини књига на мађарском језику, јер смо разним пројектима успели да обезбедимо наслове на српском – рекла је дирекорка Народне библиотеке Бечеј Изабеле Шормаз.

Пригодним речима у име оснивача Скупштине општине Бечеј присутнима се у препуној свечаној сали на спрату обратио на оба језика средине председник локалног парламента Петер Кнези. Чланови драмске радионице библиотечког огранка у Бачком Градишту извели скеч о „војвођанском принцу“ Богдану Дунђерском, а премијерно је приказан аматерски документарно-играни филм „Богдан Дунђерски очима младих завичајаца“. На пригодан начин представио се стални сарадник бечејске библотеке и писац за децу Роберт Такарич. Народна библиотека уручила је признања за успешну сарадњу, и наградила најчитаоце.

Добротворни бал је, као што је то пре једног века у породичној кући организовала бароница Виши, одржан у приземном делу зграде. У уводном делу наступили су ученици Музичке школе „Петар Коњовић“, МКД „Петефи Шандор“, а потом се уз музику легендарног бечејског бенда „Сигме“ играло и, уместо заденуло свирцима, остављао прилог у добротворну кутију.

В. Јанков

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести