Почетна цена за „Акумулатор” 12,5 милиона евра

СОМБОР: Уколико не дође до одлагања, док варошки оци у сомборској Жупанији буду прослављали 21. октобар, Дан ослобођења града од фашизма, коначно ће бити решена и судбина овдашње Фабрике акумулатора,

чланице шабачког концерна „Фармаком МБ“. Наиме, на основу решења стечајног судије сомборског Привредног суда, стечајни управник Предраг Љубовић је, уз сагласност Већа поверилаца, за тај дан заказао продају Фабрике акумулатора као правног лица, што значи да ће поред непокретности и опреме потенцијални купац имати прилику да пазари и све патенте и жигове, односно робне марке овог некада светски признатог произвођача акумулатора.

Како је вредност целог предузећа које је некада било прави индустријски мотор овог краја, а од проглашења стечаја и прекида производње и неспорно социјални „камен око врата“ Сомбора, процењена на 25 милиона евра, почетна цена на јавном надметању ће бити половина од те суме, односно 12,5 милиона. Право учешћа на јавном надметању имају сва правна и физичка лица која претходно уплате депозит у износу од пет милиона евра и купе документацију за 250.000 динара.

Тако би потенцијални купац, а незванично се чује да су за куповину ФАС заинтересовани и поједини светски гиганти у овој бранши, могао доћи у посед две производне локације, пошто се поред самог фабричког комплекса продаје и имовина „Тргосировине“, односно отпада. Поред бројних фабричких, магацинских и канцеларијских објеката чија је укупна површина око 13.000 квадратних метара, нови власник би дошао и у посед 80 хектара грађевинског, осам хектара пољопривредног и 4,4 хектара земљишта у грађевинској зони.

Да ли су „велики играчи“ светског тржишта заиста и спремни да уложе у сомборску фабрику акумулатора, биће јасно већ 14. октобра, што је рок до када они који желе да учествују у јавном надметању морају уплатити депозит и преузети документацију у којој је таксативно наведена и опрема којом ФАС располаже.

Од отварања стечајног поступка Фабрика акумулатора је променила неколико стечајних управника, а два пута је била и под управљањем закупаца. Последњи, београдски „Дем Хелас“ основан српско-грчким капиталом, упослио је око 30 одсто капацитета и стотинак радника. Овом закупцу који је довођен у везу са власником шабачког концерна „Фармаком“ пре више од месец дана, одлуком одбора поверилаца, отказан је закуп, али како он још није изашао из погона фабрике, покренута је тужба за његово исељење.

М. Миљеновић

 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести