Притиска дуг од 323 милиона

НОВИ КНЕЖЕВАЦ: Полемике о пословању ЈКП „7.октобар” за прошлу и дугови које је нова општинска власт у Новом Кнежевцу, коју предводи

Српска напредна странка, наследила од претходне чију окосницу је чинила Демократска странка, обележиле су друго заседање општинског парламента. Одборничка већина није дала сагласност на извештај о раду комуналног предузећа, а одговори председника општине др Радована Уверића (СНС) на неколицину одборничких питања изнели су на површину затечена дуговања општине од чак 323 милиона динара.

Замерке и аргументе да се поднети извештај ЈКП „7.октобар” не прихвати предочио је председник одборничке групе СНС Радован Јанчић, указујући да је штур, непрецизан и да не обухвата све делатности предузећа. Према речима Јанчића, „7.октобар” је било предузеће за запошљавање кадрова бивше власти Демократске странке, а најчешће и родбине.

У извештају нису дати подаци о физичком обиму послова, блокада рачуна због дуга „Србијагасу” наведена је само у једној реченици, али не и разлози за блокаду, због које су запосленима седам месеци исплаћиване минималне зараде. Блокада рачуна комуналаца била је на преко 45 милиона динара, што се итекако одразило на рад предузећа, а због исплате минималних плата, запослени и директорка Драгана Ђековић су тужили предузеће.

Јанчић је упутио сијасет замерки на обављање комуналних послова, јер проблема овде има заиста много, од неуређене пијаце, гробља и јавних зелених површина, па до питања да ли је наменски утрошен новац од такси за баждарење водомера и гасомера, а чињеница је да грађани дугују комуналцима 17 милиона динара.

- Значајно је и питање канализационе мреже, чији је технички пријем у току. Прикључено је свега 237 домаћинстава, а знамо да канализациона мрежа нема употребну дозволу и задуго је нећемо добити док не изградимо пречистач – указује Јанчић.Директорка ЈКП „7.октобар” Драгана Ђековић је реагујући на критике узвратила да је основни циљ да се пошаље искривљена слика о пословодству предузећа, такође и да се она као директор омаловажи.

Ђековић је навела да је независни ревизор прихватио финансијски извештај предузећа за 2015. годину, те да су резултати пословања приказани у складу са законским прописима. Она је подсетила да је крајем 2012. године преузела дужност затекавши дуг предузећа према „Србијагасу” од преко 40 милиона динара, као и дуговања локалне самоуправе и буyетских корисника од 11 милиона динара.

Директорка ЈКП „7.октобар” је указала да су се пре њеног именовања директори у предузећу мењали као на траци, да су неки од њих у судским споровима наплатили значајну одштету, а да је уложила пуно напора да се сачине репрограми за враћање дугова са „Србијагасом” и ЈП „Дирекција за изградњу града” из Новог Кнежевца.

- Посебно ми је драго што смо у пословању за прошлу годину исказали добит и што смо стали на здраве ноге. Много проблема смо наследили и много ће воде протећи Тисом док се све не среди и доведе на своје место, с обзиром на то како се локална самоуправа понашала према ЈКП „7.октобар” – рекла је Драгана Ђековић.

Радован Јанчић је пак узвратио да му није била намера да искриви слику о лику и делу директорке Ђековић, али да не зна да ли је све што је рекла овом приликом, рекла и претходним општинским челницима.
Предузеће „7.октобар” упошљава 53 радника, а оно на шта су напредњаци указивали и у претходном периоду, док су били у опозицији, има више запослених у канцеларијама и на наплати воде, чак њих 37, у односу на малобројније који раде на пружању услуга. Председник општине др Радован Уверић је указао да се због запошљавања партијских кадрова из ДС-а дошло у ситуацију да и поред великог броја запослених, предузеће није оспособљено за обављање појединих радова на реконструкцији водоводне мреже, него се морају ангажовати подизвођачи.

Какав ће исход бити по тужбама које су против ЈКП „7.октобар” поднели радници па и директорка Драгана Ђековић  због примања минималца, односно колика би могла бити вредност спора, за сада се само може нагађати. Према проценама које је преодочио председник општине Уверић, већ првог дана вредност спора је око седам милиона динара, те да је у интересу и ЈКП и општине да дође до договора, како би спор најмање коштао ЈКП и грађане. 

М. Митровић

Црнобарски пут

Највећа ставка у општинским дуговима је изгубљени спор са Компанијом „Војпут” из Суботице у износу од 170 милиона динара, на име извршених радова на започетој па обустављеној градњи Црнобарског пута. На то по речима председника општине Радована Уверића долазе бројна непримерена трошења из општинске касе, за шта су у међувремену пристигли рачуни, а када се додају до сада евидентираних 113,3 милиона по разним уговорима, тужбама и рачунима, плус 65 милиона за канализацију, дође се до замашне цифре, која још није закључена.

- Стање у општини је много горе од катастрофалног и међу најгорим је у Војводини – предочио је Уверић, додајући да је уписивано много прековременог рада у Општинској управи, а за репрезентацију је утрошено шест милиона динара, од чега половина у ресторану „Ловац”.
Насупрот овим тврдњама, доскорашњи председник новокнежевачке општине Драган Бабић (ДС) оценио је да је нова општинска власт „наследила стање које је коректно”. Он тврди да спор са „Војпутем” није изгубљен, јер је првобитни захтев био преко 450 милиона динара, па је смањен на 250 милиона, да би се на крају уз камате стигло до 170 милиона динара.
 

 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести