Склад лепе старине и савремених садржаја

БЕЧЕЈ: Већ од наредног месеца мењаће се изглед централног бечејског трга, популарно званог Погача, на којем се ништа крупније није радило четири деценије.

Локалне власти најавиле су реконструкцију трга као највећи инвестициони и инфраструктурни пројекат.

- Потписали смо уговор с фирмом „Пут - инвест“ ДОО ПЗП Бачки Петровац, која је носилац радова конзорцијума извођача. Очекује нас велики посао, па молим суграђане и оне који нам буду долазили у госте за стрпљење. Поред реконструкције трга, већ је реновирана задужбина Богдана Дунђерског, у току су реконструкције оба велелепна хрма, православног и римокатоличког, а у плану су уређења фасада Градске куће, задужбине Еуфемије Јовић и Градског позоришта. Кад све то буде готово, Бечеј ће имати један од најлепших централних градских тргова са очуваним архитектонских језгром из друге половине 19. и почетка 20. века – рекао је, после потписивања уговора о реконструкцији трга, председник општине Бечеј Драган Тошић.

У име конзорцијума извођача, уговор је потписао директор „Пут - инвеста“ Иван Плазонић, а у конзорцијуму су још фирме „Економистелектро“ из Беочина, новосадске „Енерџи про“ и „Интек“, те „Пут - инвест“ из Сремске Каменице. Вредност посла је нешто преко 111 милиона динара без ПДВ, а рок за завршетак радова је 210 календарских дана од увођења у посао.

Кад ће се већ копати по тргу, онда ваља „ископати“ и неке историјске чињенице. Трг је настао крајем крајем 19. века. Тачније 1884. године, када је изграђена Градска кућа на западној страни. Ту су већ биле Римокатоличка црква посвећена Узнесењу Маријином на северној и Српска православна црква посвећена Светом великомученику Георгију на источној страни. Како је на оивиченом простору са три стране био простор за базар, логично се наметнуо назив Пијачни трг. Тако је било до 1896. године, када се обележавао миленијум од доласка Мађара у Панонију и трг је променио име у трг Сент Иштван.

Калдрма на тргу је 1912. године пресвучена асфалтом у кружном облику, што је тадашње Бечејце асоцирало на погачу, па су га тако назвали. После Првог светског рата мења име у Карађорђев трг, а за време Другог светског рата мађарски окупатори су вратили тргу име Сент Иштван. После рата носи назив Трг ослобођења.

- Захтев локалне самоуправе као инвеститора и Бечејаца је да и на новом тргу буде присутна традиција, па ће асоцијација на погачу бити у мотиву круга у виду поплочавања црвеном и жутом бојом – рекла је у име Дирекције за изградњу архитекта Андреа Говедарица. – Трг ће бити у једном нивоу, како би се омогућило једнако кретање свима, чак и особама с инвалидитетом. Повезаће се основни пешачки правци, рачунајујући и дијагонални од Машинске школе до Робне куће, а између да се направе места мировања кроз различите амбијенте. Биће наглашен плато испред Градске куће, па зелени део наспрам задужбине Еуфемије Јовић, затим платои за мировање испред обе цркве... Простори за кретање и мировање се међусобно преплићу. Квалитетно зеленило, стабла испред цркве и три пирамидална храста на углу задужбине Еуфемије Јовић ће се задржати. На простору површине око два хектара, 20 процената ће бити зелена површина.

В. Јанков

Одлазе споменици, стижу фонтане

Сви ранији споменици су већ уклоњени, па иста судбина чека и споменик Слобода, рад пољске вајарке Кристине Плавске Јацкијевич. Његова нова локација биће на платоу где се спајају Зелени корзо и шеталиште тиским насипом. Копање по тргу биће искоришћено за подземне радове на спајању северног и јужног крака топловода.

- Трг ће имати и две фонтане. Партерну код Градске куће и централну са променљивим амбијентом, која ће имати светлосну игру ноћу и водену игру дању. Уместо споменика, на тргу ће бити светлосна скуплтура, која ће моћи да прати технолошка унапређења. Осветљење ће бити стубно уз простор за кретање и мировање, изузев дијагоналне стазе, уз коју ће бити подно осветљење. Наравно, трг ће имати адекватни мобилијар – рекла је архитекта Андреа Говедарица.

EUR/RSD 117.1400
Најновије вести