Сланини није мана ако је меснатија

КАЧАРЕВО: Четири дана трајала је 29. „Сланинијада“ у панчевачком насељу Качареву под слоганом „Сланина је из раја изашла“, а завршена је. Манифестација у организацији

Туристичког клуба „Сланинијада“ окупила је велики број посетилаца из наше земље, али и гостију из Словеније, Црне Горе, Италије и Македоније.

Око 300 произвођача из Качарева и околине, али и других крајева понудило је своје производе, а продаја сланине и других сувомеснатих производа била је по приступачнијим ценама него у редовној продаји, са попустом и до 50 посто. Стручни жири са председником професором др Миланом Балтићем имао је тежак задатак да одабере шампионске сланине у конкуреницји 282 узорка.

- Квалитет на овогодишњој „Сланинијади“ за домаћу сланину био је добар и типичан за овај производ, јер види се да произвођачи чувају традицију, да су свиње нешто меснатије него што је уобичајено за сланину која се добија индустријском производњом. То је од свиња које се узгајају у домаћинствима и што је сланина меснатија, није јој недостак – сматра Балтић.

За најбољу домаћу проглашена је сланина под редним број 219 Иване Трајковски из Качарева, која је у припреми помагала тати Горану, док је ложио ватру за сушење деликатесне сланине из „најмаснијег“ села на свету. Горан Трајковски објашњава да су победничку сланину спремали по старом рецепу у коме нема одвише тајни. Свиња је храњена кукурузом уз нешто концентрата скоро 14 месеци, док није достигла око 250 килограма.

- Сланину смо у саламури држали три недеље, за сушење је било потребно девет дана, на тихој ватри од буковине, а потом је десетак дана била на промаји – испричао је Горан Трајковски.

Качаревци су на домаћем терену потврдили примат у справљању домаће сланине, јер су призања за друго, односно треће место понели  Вукашин Вуковић и Жељко Велиновски, док је специјална награда за сланину од мангулице припала Милету Филиповском. Филиповски наглашава да сланину припрема на традиционални начин, онако како се то у његовој породици ради одвајкада, а мангулице су храњене кукурузом, мекињама и детелином.

М. Митровић

Фото: Фејсбук - Сланинијада Качарево

 

Сапуњара из Црепаје

Произвођаче из Качарева у дебљини сланине надмашио је Момчило Кнежевић из Црепаје. Кнежевић је за победу у Качареву спремио такозвану сапуњару од 17 центиметара, која је у саламури одстојала 24 дана, димљена на седам ватри и на промаји се клатила месец и по дана.

У категорији четрдесетак узорака занатске сланине златна плакета качаревске „Сланинијаде“ припала је Митру Марићу из Мачката, друго место припало је Милошу Пајићу из Бачког Петровца и треће Ђорђу Семовићу из Новог Пазара. Најбољу индустријску сланину представила је месара „Бурјан“ из Панчева, на другом месту је „Плави Дунав“ и трећем Месара „Пап“ из Скореновца.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести