Сомови враћени шареној Тиси

КАЊИЖА: Лов сомова бућком за „Златну бућку Кањиже” окупио је у недељу рекордан број учесника, па је са 77 екипа и 154 учесника постала најмасовније надметање у спортском риболову ове врсте у Европи.

Организовало га је УСР „Братство” из Кањиже, а учествовале су екипе из Србије, Мађарске и Републике Српске. Улов је био солидан - на деоници Тисе дугој 22 километра од Мартоноша до Адорјана, уловљено је 29 сомова који су тежили укупно 81,62 килограма.

Победнички трофеј припао је екипи коју чине Чаба Шарњаи и Шандор Ердељи из Кањиже, за улов четири сома тешка 14,2 килограма. Уз медаље и робне награде, понели су и велики прелазни пехар ревије „Зов”, које им је у уручио главни организатор манифестације Душан Ракић.

Другопласирани су Владимир Пришић и Ненад Јевтић из Футога са уловом три сомчића тешка 7,54 килограма, а трећи су Рудолф Добо и Иштван Такач из Кањиже са једним сомом који је тежио 7,24 килограма. Награде за пет првопласираних екипа уручио је председник кањишке општине Роберт Фејстамер. Добо и Такач добили су посебно признање за најкрупнији уловљени примерак. Они су га упецали низводно од Новог Кнежевца према Адорјану.

- После 25 одржаних такмичења ова манифестација се може озваничити као „Златна бућка”, имајући у виду велики број учесника који смо успели да окупимо, не само из наше земље него и иностранства. Дошли су нам ловци на сомове из Зворника, Бијељине, Руме, Новог Сада, Сремске Митровице, Петроварадина, Новог Сада, Крчедина, Гроцке, Београда, Апатина, Суботице, Сегедина и других места – каже главни организатор Душан Ракић.

Услови за лов сомове бућком, како објашњава Ракић, били су солидни, имајући да је водостај Тисе у последње време био нестабилан са порастима и опадањима нивоа реке.

- Вода Тисе је овог пута била „шарена”, од зелене и сиве па до плавкасте, јер потребно је бар неколико дана да би услови били идеални – објашњава добар познавалац Тисе Душан Ракић. - Код бућке важи правило, да када једну бућку спустите у воду мора да се види цела, а овог пута то није било тако. За мене је организовање овог лова у протеклих четврт века било велики изазов, па је време да организацију с рекордним бројем учесника препустим млађима.

До сада је пракса на кањишком, а и другим такмичењима у лову сомова бућком, била да се улов мери на завршетку шесточасовног боравка на води, међутим, овог пута улов су мобилне судијске екипе мериле на води, што је како признају Ракић и његови сарадници на организацији, представљало посебан проблем, за представнике медија и љубитеље риболова који су навикли да присуствују мерењу улова.

- Риба је одмах по улову морала да се мери од стране четири мобилне судијске екипе и враћа у реку, а у тим условима јако је тешко организовати да се улов због којег се и одржава такмичење може приказати. Корисник вода нам је дозволио да можемо такмичење организовати само тако да се риба на терену у што краћем року одмах измери и враћа у воду – испричао је Ракић. 

М. Митровић

Кермеци упецао чамац

На дружењу у Дому риболоваца одржана је и томбола са вредним робним наградама, у којој су потенцијални добитници могли бити само учесници такмичења. Највише среће имао је Тамаш Кермеци из Кањиже, коме је припала премија, чамац вредан око 2.400 евра, дар предузећа „Наутика елко” ДОО Владимира Пришића из Футога.

Бућкање на све стране
На Тиси, Дунаву и Зворничком језеру на Дрини приређује се петнаестак оваквих такмичења. Дан пре Кањиже бућкароши су се надметали на Дунаву у Петроварадину, већ наредног викенда, у суботу 16. јула биће у Сремским Карловцима, а у недељу 17. јула у Крчедину. До краја сезоне предстоји и лов сомова бућком у Гроцкој, Новим Бановцима, Земуну, Текији, Ади, Бечеју, Новом Бечеју, по два у Молу и Малом Зворнику, као и једно у Сегедину (Мађарска).

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести