Стижу „Ластиним” аутобусима па илегално преко границе

КАЊИЖА: Присуство повећаног броја имиграната који свакодневно пристижу на подручје кањишке општине, била је једина тема радног састанка представника челника ове кањишкеопштине,

МУП-а Србије, Центра за социјални рад општине Кањижа и Основног прекршајног суда Сента. Председник Скупштине општине Кањижа Роберт Лацко, задужен у локалној самоуправи за комуникацију са државним органима, је констатовао да је повећано присуство имиграната видљиво из дана у дан на јавним местима, парковима и зеленим површинама, где бораве док се не упуте даље, у настојањима да илегално пређу границу према Мађарској. 

Лацко указује на чињеницу да су на подручју Кањиже и Суботице, као пограничних средина, највише притиснути проблемима, али је категоричан да нема разлога за панику становника кањишке општине.

У Кањижу, сада већ устаљено из правца Београда „Ластиним” аутобусом око 20 сати стиже четрдесетак имиграната, а према речима Лацка исто тако већ је устаљено да у процесу реадмисије из Мађарске дневно стиже 20 до 40 лица. Најчешће су то држављани Авганистана, Ирана, Ирака, Сирије и других земаља. До сада су регистровани имигранти из преко 20 земаља, а међу њима има  и наших држављана, углавном Албанаца. Број Албанаца с Косова, у односу на талас који је забележен почетком године, знатно је смањен, посебно у односу на талас који је утихнуо од пре два месеца ангажовањем припадника немачке граничне полиције.

- Избеглице које пристижу овде сваког дана морају бити процесуирани и то физички и технички представља велики проблем - указује Лацко. - Један део се решава изрицањем казни како би се притисак мало смањио. Они који не могу да плате казну морају у притвор три до пет дана у Суботицу, а после ти људи одлазе у  прихватне центре, попут оног у Бањи Ковиљачи, али колико знам ти центри су попуњени, тако да се та контрола касније губи. Многи од имиграната поново покушавају да се врате и илегално пређе границу, па је било случајева да су неки у року од месец дана пред нашим надлежним органима процесуирани и пет-шест пута.

Мада је решавање ове проблематике у надлежности републичких органа. Роберт Лацко напомиње да локална самоуправа заједно с полицијом стално предузима кораке да се ситуација не би погоршала. Лацко указује на чињеницу да је Полицијска станица Кањижа попуњена људством само 60 одсто, а осим решавања проблема с имигрантима неопходно је извршавати и свакодневне уобичајене задатке.

- Локална самоуправа је појачала рад комуналне службе на чишћењу јавних површина и помаже полицији у сваком погледу. Сви странци који долазе у нашу општину су идентификовани, процесуирани и прате се од стране полиције. Нема никаквих основа за панику и  до сада није пријављен ни један прекршај почињен од избеглице, осим што наравно није лепо гледати како свакодневно бораве и спавају у нашим парковима. Добијамо доста примедби грађана да не виде патроле полиције на улицама, што не значи да их нема, јер су присутни у цивилу ради ефикаснијег праћења ситуације и обављања посла - уверава Лацко.

М. Митровић

Општина неће прихватне центре

Од хуманитарних институција кањишка општина стално добија понуде да би на подручју општине радо финансирале изградњу прихватних центара за избеглице, а према речима председника СО Роберта Лацка, за последњих неколико месеци биле су три конкретне понуде.

- Локална самоуправа је те понуде једноставно одбила, јер се процењује да би се тиме на подручје општине привукао још већи број избеглица - објашњава Лацко. - Добили смо обећање од представника МУП-а да ћемо у полицији реорганизацијом добити још људи и технике у најскорије време. Поред тога, тражимо појачану  контролу границе на улазу у нашу земљу из Македоније, али и смањење повраћаја имиграната из Мађарске преко реадмисије, мада ту тешко да можемо нешто постићи због потписаног међудржавног споразума Србије и Мађарске.
 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести