Сваком мигранту три оброка и лекарске услуге

ШИД: Да су мигранти добро збринути у сва три прихватна центра у Шиду, у то нема сумње. Код Железничке станице смештена су 582 мигранта, на Принциповцу 563, док у мотелу Адашевци живи 1.035 особа,

саопштио нам је координатор за лекарске услуге мигрантима и директор Дома здравља Шид др Крсто Куреш. Грејање је обезбеђено у свим центрима, чак и под шаторима.

- Ако примимо још сто људи, ови капацитети били би пребукирани, међутим, о броју избеглица брине Комесаријат за избегла и расељена лица, а ми смо здравственом заштитом сва три центра покрили од 8 до 24 сата, ту су и хуманитарне организације здравствене струке. У току ноћи, од 24 сата до 8 сати дежура Дом здравља. Обезбеђен је транспорт за потребе специјалистичких прегледа – прича Куреш и наводи пример из претходног дана када су обављена четири транспорта, у питању је била озбиљна повреда ока, затим, превоз петомесечног детета после лечења у београдском Институту за мајку и дете, једна породиља је одвезена у сремскомитровачку болницу, и на крају је мигрант са серијским епилептичним нападима из Митровице превезен у Нови Сад на преглед, а потом и враћен.

Свака екипа у којој су лекар и медицински техничар има санитетско возило и возача. Потребе су велике, посла је све више, јер мигранти више нису у транзиту, већ су овде више месеци.

- Чинимо шта можемо овде у Шиду, а за потребе специјалиста које овде немамо, пацијенте возимо у Сремску Митровицу. И уз све то не смемо никако запоставити наше грађане Шида и 18 насељених места.

Велику одговорност за збрињавање миграната у сва три прихватна центра понели су службеници и волонтери овдашњег Црвеног крста. Није из изненадило ни неочекивано захлађење почетком октобра.

- Пре захлађења, поштујући приоритете, поделили смо зимску одећу и обућу почев од жена, деце, болесних особа, инвалида и старих. У центру код Железничке станице где људи бораве под шаторима поделили смо вреће за спавање, зимске јакне и обућу, али за оне у мотелу Адашевци нисмо имали довољно одеће и обуће, па смо делили онима којима је преко потребна – каже секретар ЦК Шид Душица Полетан, додајући да су подршку имали од ЦК Војводине, Србије и донатора који обезбеђују храну за мигранте.

- Стално смо на терену у сва три прихватна центра, али имамо и друге обавезе. Спремамо свакодневно 350 оброка за социјално угрожене грађане Шида, док се по селима деле пакети намирница четири пута годишње. Ми спремамо храну за потребе прихватног центра Адашевци и сипамо је у једнократну амбалажу, затворене порције. Свако добија по три оброка дневно. Можемо направити 1000 порција овакве хране сваког дана и покрити 80 посто бесплатних оброка за мигранте, али су за друга два објекта задужене друге две фирме које их снабдевају махом конзервираном храном - каже Полетан.

Мигранти су зазирали од хране коју кувају куварице у савремено опремљеној кухињи Црвеног крста.

- Наше куварице су прегледане у Заводу за јавно здравље у Сремској Митровици и на основу тога имају издате санитарне књижице. Иако су се у почетку плашили да једу понуђено, међутим, ми нисмо престајали да правимо те супе, а међународна федерација је нашем Црвеном крсту купила неопходну опрему за кухињу са комором и радним елементима који су јој помогли да повећа капацитет, тако сада та машина може да направи шест врста супа - истиче Душица Полетан.

Драгољуб Савичин

Лечен сваки десети

Обављено је 75.970 прегледа и здравствених интервенција које су биле потребне мигрантима, а кроз Шид је прошло 750.000 миграната. Данас их је 2.180 у прихватним центрима у Шиду, а долазе из 33 различите земље. Подаци из Принциповца говоре да је од укупно 563 избеглице највише Авганистанаца – 250 и 100 Сиријаца, али има и мањих група и појединачних избеглица из Камеруна, Ирана, Ирака, Пакистана, Либије, Марока, Кубе, Монголије, Западне Сахаре, Туниса, Алжира...

Потрага за девојчицом
На испиту се нашла и служба тражења Црвеног крста, и била је успешна.
- Имали смо малу девојчицу саму без родитеља. Центар за социјални рад општине Шид ставио је девојчицу у хранитељску породицу у Шиду, а ми смо пронашли њене родитеље у Грчкој. И за две недеље су родитељи дошли по своју девојчицу. Били су врло срећни, а и ми са њима – каже Душица Полетан и додаје да су мигрантима поделили картице за мобилне телефоне како би ступили у контакт са рођацима, омогућен им је и интернет за лакшу комуникацију, али веома су незадовољни јер нико од њих не види крај ове агоније чекања.

Занимљив је подухват ЦК Шид што је ове године у радионицу по вртићима и основним школама увео и децу миграната, која су играла фудбал, цртала, дружила се и такмичила.

EUR/RSD 117.1420
Најновије вести