Тако далеки, а тако слични
СОМБОР: Неретко запад Бачке походе представници дипломатског кора акредитовани у српској престоници, а Сомбор је ових дана имао прилику да угости и Жозеа Жоаоа Мануела, амбасадора Анголе.
Сусрет с градоначелницом Душанком Голубовић протекао је у пријатељској атмосфери, у којој је градоначелница представила Сомбор, а амбасадор Мануел, земљу из које долази.
Како је сам истакао амбасадор Мануел, Ангола је после 500 година колонијалног португалског јарма стекла независност 1975. године, да би одмах ушла у грађански рат који је окончан безмало три деценије касније, новембра 2002. године. Током грађанског рата комплетна инфраструктура је уништена и земља је почела да се обнавља, тако да просечна стопа раста од 2002. до 2016. године износи око осам одсто, а било је година када је стопа раста износила и 23 одсто годишње.
Према речима амбасадора, мада некоме може да звучи
парадоксално због географске удаљености, земља коју представља има много сличности са Војводином, па се намеће закључак да би било од интереса и за Србију и за Анголу да се добра политичка сарадња прошири и на економску.
- Ангола је била у пријатељским односима са бившом Југославијом, а политичка сарадња и пријатељски односи настављени су и са Србијом – казао је амбасадор, који је више података о историји Сомбора сазнао приликом разгледања знамените слике „Битка код Сенте“, која краси свечану салу здања Скупштине града, а протоколарни део посете окончан је разменом пригодних поклона.
Амбасадор је потом посетио и сомборске установе културе, а у Српској читаоници „Лаза Костић“ су Сомборци имали прилику да слушају интересантно предавање и погледају кратку репортажу о послератној обнови Анголе. Ову прилику је Жозе Жоао Мануел искористио и да подсети да земља чији је званични дипломатски представник у Србији није признала независност Косова и Метохије, те да је гласала против пријема Косова у УНЕСКО, што су Сомборци поздравили аплаузом.
М. Мћ