Тона рибе заробљена у „кубицима” око Тисе
МОШОРИН: Пецароши из Мошорина забринути су због тоне рибе која је заробљена у „кубицима” који су остали када се Тиса, након високог водостаја, повукла.
Када се Тиса, услед високог водостаја излије, стварају се „кубици”, који остају пуни рибе када се река повуче. Услед топлих дана у септембру и великог испаравања, „кубици” су почели да се смањују. С банатске стране Тисе налази се мошорински Мртвач или Мошоринска ада, с „кубицима” дубоким и до два метра, препуним беле рибе, мелеза, али и великих шарана мрестилица тешких и до десет килограма.
– Бојимо се да прети велики помор рибе – кажу пецароши из Мошорина, уз опаску да топло време прети да се „кубици” потпуно исуше. – Знамо да су од 1. јануара за ово подручје с банатске стране Тисе задужени ренyери и еколози из Зрењанина и виђамо их на долми, али не знамо шта ће предузети по овом питању.
Али то није једини проблем који је задесио то заштићено подручје. Риби већи проблем од исушивања и испаравања представљају птице и човек, којима риба у „кубицима” постаје лак плен.Руководилац чуварске службе ЈП „Резервати природе Зрењанин” Стева Чорокало каже да је то предузеће задужено за потес од ушћа Тисе до Новог Бечеја. и да су њихове службе свакодневно на терену.
– Наши радници су свакодневно на терену и упознати смо са случајем код Мошорина – каже Стева Чорокало. – Тренутно чекамо инспекторку за рибарство Јелену Поповић, која би ове недеље требало да изађе на терен и да нам дозволу да преместимо рибу.
Без дозволе инспектора, по његовим речима, и они би били рибокрадице, којих је све више. Како додаје, њих 13 је ухваћено прошле недеље како кошаре, постављају мреже и ваде рибу без дозволе.
– Тренутно спасавамо рибу од рибокрадица, кошарења и мрежа, али и од црних рода, јер је ово место једно од најважнијих миграторних путева у Европи – каже Чорокало. – Од укупно хиљаду црних рода у целој Европи, 200 је на овим „кубицима” крај Тисе. Осим рода, од заштићених врста ту је и седам белорепих орлова, многе ретке врсте птица, као и пет породица даброва, и због тога је мошоринска ада Специјални резерват.
Чорокало каже да се и после добијања дозволе за дислоцирање рибе из „кубика” у Тису мора сачекати хладније време јер би при садашњим температурама, риба доживела температурни шок и до 70 одсто би је угинуло.– Трудимо се да што више едукујемо пецароше да је кошарење забрањено и да морају да пазе на заштићена подручја јер Тиса припада свима нама – каже Чорокало.
Маша Стакић
„Ритови доњег Потисја”
Заштићено подручје СРП „Ритови доњег Потисја” се налази у централном делу Војводине, уз леву и десну обалу Тисе, између уставе код Новог Бечеја и улива Бегеја у Тису. Специјални резерват обухвата осам старих меандара и појас плавних шума у форланду Тисе, које се налазе између парка природе „Стара Тиса” код Бисерног острва и Специјалног резервата природе „Тителски брег”. Смештено је с леве и десне стране данашњег тока реке и повезано континуираним и у великој мери очуваним шумским комплексом. Заштићено подручје које река редовно плави, обухвата комплекс ритских станишта, шуме црне и беле тополе, беле врбе, влажне ливаде које обавијају плитке депресије, простране мочварне комплексе, отворена водена огледала сталних и привремених бара и осам старих меандара Тисе.