Вежба прекограничног бизниса

КАЊИЖА: Тренинг за румунско-српско прекогранично тржиште рада, пројекат је који је као водећи партнер у претходних годину дана реализовао Информациони центар за развој

 Потиског региона (ИЦР) из Кањиже са партнерима из Коморе за трговину, индустрију и пољопривреду из Темишвара (Румунија). Укупна вредност пројекта финансираног средствима ЕУ је 295.850 евра, од чега је удео ИЦР-а 154.000 евра.

Пројекат је обухватио бесплатне обуке за заинтересоване у Србији и Румунији у три модула, за развој малих и средњих предузећа и органске производње у пољопривреди, као и учење енглеског језика. Поводом завршетка ових активности директор ИЦР-а Роберт Фејстамер саопштио је да се пријавило 129 учесника, а обуку су, изузев четворо, сви завршили. Полазницима из Кањиже јуче су у Скупштини општине уручени сертификати о завршеној обуци,  иста је свечаност била у Сенти а у понедељак је заказана у Новом Кнежевцу.

- Највише је било заинтересованих за курс енглеског језика, надам се да  то није због тога што желе да одлазе из наше средине и из државе, него зато што желе да се усавршавају за посао којим се овде баве и да га развијају у прекограничној сарадњи са партнерима из Румуније. У тренинге су били укључени полазници из Новог Кнежевца, Сенте, Бачке Тополе, Аде, Чоке и Кањиже. Задовољни смо одзивом на тренинге који су били интензивни и обухватили су за четири месеца више од 21.000 часова обуке - истакао је Фејстамер.

Он додаје да је у оквиру пројекта поред класичне обуке било могућности и за стицање нових знања електронским путем, од куће уз помоћ рачунара путем интернета, а са оваквом вртсом обуке ће се наставити и у овој години, јер је најмањи трошак и најфлексибилнија могућност. Фејстамер очекује да ће наћи могућности за финансирање оваквог начина обуке, не само за три модула из реализованог пројекта, него и у оним областима за које су полазници дали сугестије.

Студент Никола Граовац из Велебита напомиње да је искористио прилику за усавршавање енглеског језика, што ће му добро доћи у даљем школовању и каријери.Искусни предузетник Јожеф Арок из Чоке, чија породична фирма се у потиским општинама бави пекарством, производњом кора и тестенина, посластичарством и угоститељством наглашава да су се добрим делом већ укључили у биопроизводњу, што ће пуно значити за њихове потрошаче.

- Настојимо да у производњи хлеба и пецива, али и у понуди посластичарских производа и хране буде што више сировина из органске производње, коју смо и сами започели. Некада се у трци са конкуренцијом због тога финансијски губи, али не одступамо. Бундеве, вишње, јабуке и друго за пите и колаче имамо из сопствене производње. Пуно сам научио на обуци и то знање ћемо примањивати у пракси у производњи воћа и поврћа, а знам да је потребно времена да се дође до чисте органске производње - каже Арок.

М. Митровић

Обука за биопроизводњу

Андраш Тобијаш из Аде био је међу двадесетак полазника за обуку за органску пољопривредну производњу:
- Дуго година се на свом газдинству бавим пољопривредном производњом и заинтересован сам за биопроизводњу, па сам искористио прилику да стекнем бољи увид у органску производњу, поготово што смо имали предавања еминентних стручњака. Већ се у неку руку бавим интегралном производњом неких ратарских култура без минералних ђубрива и мање хемијских препарата, а заинтересован сам за органску производњу у воћарству и живинарству. Стекли смо добру основу да се укључимо у производњу здраве хране и да тиме допринесемо заштити животне средине - вели Тобиаш.

 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести