Више опција за студије у свом граду

СОМБОР: Уписна грозница тресе матуранте и њихове родитеље, а ове године, први пут, млади Сомборци који су окончали средњошколско

образовање у свом граду могу да наставе школовање у две високообразовне установе. Поред Педагошког факултета који баштини традицију образовања српских учитеља дужу од два века, од ове јесени привилегију да студирају у високоообразовној државној школи имаће и они који су склонији дисциплинама као што су финансије, банкарство, менаyмент, маркетинг. У центру западне Бачке отворен је департман Београдске пословне школе- Високе школе струковних студија.

Будући потенцијални студенти су на Педагошком факултету предавали документа до последњег дана прошле радне седмице, њихове колеге склоније економији имају још данас прилику за то, а колико ће њих проћи решето пријемног испита показаће први јулски дани. Обе ове инстутуције у нову студијску годину улазе у годинама јубилеја, па су и очекивања њихових руководстава на том нивоу.

- Ове године обележавамо 200 година од када је Препарандија, школа за српске учитеље, пресељена из Сент Андреје у Сомбор, па смо у складу са тим великим јубилејом, водећи се мотом „200 за 200“, омогућили бесплатну школарину за 200 будућих студената на једном од четири акредитована смера - каже проф др Жељко Вучковић, декан ПФС, наглашавајући да су и пре пресељења Препарандије у Сомбор пре два века, у овом граду још 1778 године одржавани течајеви за учитеље у „Норми“ Аврама Мразовића.

Као члан Универзитета у Новом Саду, Педагошки факултет на нивоу академских, мастер и докторских студија образује будуће учитеље, васпитаче, библиотекаре-информатичаре и дизајнере медија у образовању. Педагошки факултет је једини државни факултет у Војводини који се бави образовањем ових профила и као такав има стратешку перспективу.

Далеко скромнију, али ипак респектабилну традицију негује и Београдска пословна школа, чији ће професори од јесени одржавати наставу и испите у просторијама Едукативног центра сомборске Пољопривредне стручне службе, која је Сомборцима познатија као „Агроинститут“. За 60 година постојања ове високообразовне државне институције, кроз њу је прошло више од 120.000 свршених студената, а према речима њеног директора, проф. др Ђура Ђуровића, до отварања сомборског департмана ове школе дошло је захваљујући одличној сарадњи са овдашњом локалном самоуправом, заинтересованом да омогући младима студирање у родном граду и самим тим драстично смањивање трошкова стицања високог образовања.

- Ове године уписујемо студенте на седам акредитованих студијских програма из области финансија, рачуноводства и банкарства, маркетинга и трговине, менаyмента, менаyмента туризма, јавне управе, пословне информатике, пореза и царине – наводи Ђуровић, према чијим речима, након завршених трогодишњих основних студија студенти имају могућност да наставе школовање на БПШ на три акредитована студијска програма специјалистичких студија из области менаyмента, економије и финансија или да упшишу четврту годину академских студија на неком од факултета са којима ова школа има добру сарадњу.

М. Миљеновић

 

Друга шанса

Београдска пословна школа нуди својеврсну шансу и онима који су у неком моменту одустали од студирања или су пак завршили неку од сродних виших школа у трајању од две године. Наиме, постоји могућност, у зависности од тога колико су били успешни у својевременом студирању, односно од броја претходно положених испита, да ови студенти наставе школовање на БПШ уписом на прву, другу или трећу годину ове државне високошколске установе.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести