Значајан ресурс здравства и туризма

МЕЛЕНЦИ: Потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за привреду и туризам Иван Ђоковић посетио је Специјалну болницу за рехабилитацију

 „Русанда” у Меленцима, где је са директорицом др Надом Наумовић и особљем обишао бањски комплекс. Он се у разговору са менаyментом установе упознао са плановима за изградњу и унапређење велнес објеката и услуга, као и са постојећим здравственим програмом и програмом за превентивну рехабилитацију.

- Радили смо општу анализу бања на територији Војводине, а сада смо дошли до бање у Меленцима, која је једна од најрепрезентативнијих у Србији, и представља значајан ресурс Војводине и Србије. Желимо да препознамо све потенцијале, али и потребе бања, да их доведемо до нивоа да буду економски самоодрживе, али и да их учинимо комфорнијим за боравак људи који се овде лече - нагласио је Ђоковић, приликом обиласка бањског комплекса.

Он је истакао и да се мора више учинити да коришћење геотермалних вода, које су у власништву компаније НИС, буде доступније за медицинске третмане у бањама. Ђоковић је најавио и подршку Секретаријата на чијем је челу, развоју велнес и спа програма у војвођанским бањама, средствима и из домаћих и из европских извора.

Директорица Специјалне болнице за рехабилитацију „Русанда” у Меленцима др Нада Наумовић, нагласила је да је ова бања већ начинила низ искорака у ширењу понуде и развоју нових услуга.- Пошто смо ми управљачи и овдашњег парка природе, наше ексклузивно право је и да користимо пелоид, што је велика ствар. Бања би могла да користи и геотермалне воде, али је наша бушотина нажалост напуштена 2011. године.

По новом пројекту добили смо све дозволе да радимо нашу бушотину, која би имала такву издашност да се геотермалне воде користе не само у балнеолошке сврхе, већ и за грејање, што би знатно побољшало нашу енергетску ефикасност – истакла је директорица Наумовић.

Она је подсетила да је установа из сопствених средстава средила део специјалне болнице који се користи у туристичке и услужне сврхе.
- Све чинимо за развој превентивне рехабилитације и велнеса који су изузетно значајни у сваком развијеном друштву. Имамо нове велнес понуде, и дозволу за коришћење 87 кревета за тај део програма, а од ове године имали смо и ваучере.

Имамо палету разноликих масажа, сауну, хидро блок, пелоид који се користи и терапијски и у велнесу. Мало која установа има масажу камењем са хималајским солима, и шкољкама из Тихог океана. А наш дивни парк користимо у такозваној шумској медицини, за шетње пацијената у поподневним часовима – набраја директорица.

Она је подсетила да у Бањи фукционише 300 кревета у мрежи Републичког фонда за здравствено осигурање, а попуњеност је 65 посто.
- Од 17. октобра почиње централни букинг и надам се да ће попуњеност бити боља. Уз пораст велнеса и броја страних гостију то је гарант доброг пословања.

Осим тога, 400 болесника у току дана долазе амбулантно, а недељно се даје преко десет хиљада терапијских процедура само за амбулантно лечење. Већ имамо и заказане синдикате и договоре са Туристичким организацијама и надам се да ће сви павиљони радити солидним капацитетом – закључује Наумовић.

Ж. Балабан
 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести