Шверц цигарета из „републике Косово”

Док се инспекција бори са шверцованим резаним дуваном, на пијацама и по селима продају се цигарете с акцизним маркицама, које нису произведене у Србији. У Новом Саду се, на пример, могу наћи цигарете с маркицама

 за нас непризнате „Републике Косово” или Хрватске, као и оне произведене у Бугарској. Јефтиније су од „регуларних”, које се продају на киосцима, и педесет динара по паклици  Уштеда је значајна те се пушачи у Србији све више снабдевају на пијацама, где од шверцера купују дуван и цигарете по нижим ценама, а питање квалитета не постављају јер одлуком да пазаре на тај начин, нажалост, руководе празни yепови.

Новинари „Дневника” су се претходних дана уверили у то да се на војвођанским пијачним тезгама, то јест испод њих, могу купити цигарете из околних земаља, на којима нема акцизне маркице Републике Србије. Из разговора с продавцима и купцима сазнали су да је најтраженији „ронхил”, којег има неколико врста, а добро иду и „престиж”, „трокадеро”, „мерилин”, „марбл”... Богата је и понуда „женских”, односно слим-цигарета. Заправо, углавном се испод жита продају цигарете којих нема на овдашњим киосцима и у продавницама.

Увозник цигарета на којима су акцизне маркице суседних земаља није ниједна фирма из Србије те је јасно да стижу илегалним каналима. Рецимо, на паклици „ронхила лајт”, којег такође нема у регуларној продаји, стоји маркица Министарства финансија Републике Хрватске. Осим тога, пише да је роба намењена искључиво за извоз.

На паклици „престижа”, који кошта 140 динара, стоји натпис „Булгартабак”, а упозорење о штетности по здравље је на енглеском језику. У понуди на црном тржишту су и цигарте које коштају 130 динара, попут „трокадера”, а за те паре се у продавницама не могу више купити ниједне. На кутији „трокадера” коју смо видели није било ни маркице, нити је наведено име увозника, међутим, како се чуло, на неким паклицама постоје „косовске маркице” и име увозника.

По подацима Групације произвођача и прерађивача дувана у Привредној комори Србије, држава Србија због шверца дувана губи 100 милиона евра, а свака пета цигарета у промету је с црног тржишта. У Србији се, нарочито од почетка прошле године, повећао шверц дувана и цигарета, које су јефтиније и до 20 одсто од оних у легалним токовима, а држава губи милионе на ненаплаћену акцизу и порез на додату вредност.

Милан Кужник из Удружења за пољопривреду у ПКС-у каже да инспекција, царина и други државни органи у последње време ефикасно раде на сузбијању шверца цигарета. Од подсећа на бројне акције које су на том плану спровдене у последњих неколико месеци.
Указујући на то да је илегална продаја дувна и цигарета на нашем тржишту интезивирана у протекле две године, агроекономски аналитичар Милан Простран оцењује да је то, између осталог, и показатељ лошег стандарда становништва.

– Просто је непримерено да у 21. веку имамо такву појаву. Било је тога и те како у најгоре ратно и послератно време, а сада поново имамо шверц цигарета, додуше у знатно мањој мери – каже Простран, и примећује да илегална продаја дувана расте или опада у зависности од акцизне политике земаља у региону.
Само током овог месеца полиција је у неколико наврата спречила шверц огромне количине цигарета. У дубинској царинској контроли у Београду почетком октобра у специјалном бункеру у теретном моторном возилу пронађено је и задржано 20.000 цигарета „прајд” без акцизних маркица, исто толико „монте” с акцизним маркицама Црне Горе, док је 40.000 комада „трокадера слимс” било с акцизама Косова.

Припадници краљевачке криминалистичке полиције 15. октобра су у Краљеву у две одвојене акције запленили готово 5.000 паклица цигарета „бонд”, „трокодеро” и „марбл” без неопходне документације. Пре два дана на граничном прелазу Гостун цариници су контролом аутобуса босанско-­херцеговачких реистарских ознака спречили покушај кријумчарења цигарета вредних 6.000 евра. Полиција је, такође, у Рашкој у паркираном возилу марке „фијат пунто” београдске регистрације пронашла 12.520 паклица цигарете марке „марбл”. У Врању су полицијски службеници у путничком возилу марке „голф” бујановачких регистарских ознака, пронашли 140 килограма резаног дувана, за који се сумња да је био намењен даљој продаји.­

С. Глушчевић
Љ. Малешевић

 

Одузето 40.000 боксова

Министарство унутрашњих послова Србије у првих осам месеци ове године одузело је више од 40.000 боксова различитих цигарета, вредних око 43 милиона динара. Одузето је и више од 13 тона резаног дувана и дувана у листу, вредног око десет милиона динара. Укупна вредност одузете робе – цигарета, резаног дувана и дувана у листу – износила је 52.119.000 динара. Надлежном тужилаштву поднете су 163 кривичне пријаве, док је надлежним органима за прекршаје поднето 17 прекршајних пријава. Кривичним пријавама обухваћене су 193 особе због сумње да су извршиле 222 кривична дела.

 

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести