Вода „мутна” још од првог бунара

ВРШАЦ: Ових дана у Вршцу се води жестока расправа о квалитету воде за пиће у вршачком водоводу. Поверeник СНС Александар Ђорђевић је на конференцији за медије пре неколико дана

позвао директора ЈКП „Други октобар“ Љубисава Шљивића да због лошег квалитета воде за пиће поднесе оставку као морални чин. Навео је и да Вршчани већ дуги низ година користе воду са повећаним садржајем мангана и амонијака мимо законом утврђених норми.

Директор Шљивић одговорио је да вода од првог избушеног бунара пре 54 године до данас, садржи одређене хемијске елементе више од дозвољених количина. Пре десет година са руководством општине кренуло се у пројекат изградње фабрике воде у Павишу, грађевинска дозвола је добијена и посао треба да крене ових дана. Шљивић је најавио тужбу за клевету и изношење лажи на његов рачун, јер Вршчани су одавно добро упознати са чињеницама о квалитету воде.

Помоћница директора за водовод и канализацију Наташа Биочан је била конкретнија. Рекла је да се сваког месеца обавља стотину пута узорковање воде, квалитет утврђује Завод за јавно здравље из Ћуприје, пошто је услуга панчевачког завода била прескупа. Рекла је да анализе показују да вода има већи садржај мангана и амонијака, али да то није штетно по здравље људи. Навела је да и по цени од Вршчана јефтинију воду користе само житељи Сремске Митровице и Беле Цркве.

О свему огласио се и градоначелник Вршца Чедомир Живковић, као један о актера у обезбеђењу средстава за изградњу фабрике воде у Павлишу. Он је потврдио да заводи за јавно здравље у Панчеву и Ћуприји нису забранили воду за пиће из вршачког водовода.

- Заводи за јавно здравље Панчева и Ћуприје били су у обавези по закону и службеној дужности да, уколико вода не одговара законом утврђеним вредностима, преко инспекције забране да се вода користи. Вода у Вршцу није забрањена за употребу - категоричан је Живковић.

Он је истакао је да грађани треба да знају да је ниво мангана и амонијака виши од дозвољеног и да је потребно пречишћавање, што је могуће пре. Посао на добијању кредита од Немачке развојне банке за градњу фабрике воде је трајао дест година, а ових дана добијена је сагласност и гаранција Владе Србије, обезбеђена је и грађевинска дозвола, средства су обезбеђена и посао може да крене.

У „Другом октобру“ тврде да ће Вршчани тек након изградње фабрике имати воду за пиће у складу са свим законским нормама.

Р. Јовановић

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести