Дијалог важан за стварање једнаких шанси

Конференција о усклађивању студијских програма за струковне васпитаче, одржана у Високој школи струковних студија за образовање васпитача у Новом Саду,

 покушала је да одговори на питање колико су се разликују наставни програми у високим школама у Србији и како превазићи разлике и омогућити васпитачима једнаке стартне основе. Напори на усклађивању програма представљени су пројектом „Хармонизација курикулума за образовање васпитача у Србији“. Овај пројекат започео је у децембру 2013, а његов основни циљ је усаглашавање студијских програма за образовање васпитача на четири високе школе струковних студија у Србији (Вршац, Нови Сад, Крушевац и Сремска Митровица).

Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност, др Зоран Милошевић нагласио је важност дијалога и повезивања с пријатељима у окружењу, јер то неминовно утиче и на наш образовни и васпитни систем.- Данас је, осим изградње путева и фабрика, веома важно и како креирамо васпитно-образовни процес.

Секретаријат ће зато следеће године расписати нове развојно-истраживачке пројекте, који ће бити намењени искључиво високим струковним школама - рекао је Милошевић.Координаторка пројекта Јелена Пртљага с Високе школе струковних студија за васпитаче „Михаило Павлов“ из Вршца истакла је да било какав вид сарадње пружа могућност да сагледате и позиционирате сами себе.

- Не треба заборавити да је ТЕМПУС програм, преко кога је овај пројекат финансиран, намењен заправо универзитетском образовању и веома мали број високих школа има могућност да конкурише. Ми смо овим пројектом, као Конзорцијум четири школе, показали да и високе школе могу имати квалитетне пројекте и да су у стању да испуне све циљеве који су зацртани - рекла је Пртљага.

Захваљујући средствима која су обезбеђена за реализацију овог пројекта, четири високе школе за васпитаче набавиле су компјутерску и дидактичку опрему у вредности од 180.000 евра, а више од 100 професора и студената било је у студијским посетама универзитетима у: Манчестеру, Марибору и Баји. 

В. Ц.
 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести