МИЛИЈАРДЕР ИЛОН МАСК: СПРЕМИТЕ СЕ ЗА ЧИПОВАЊЕ МОЗГОВА! Добио сам дозволу да изум уграђујем људима у главу! Ово су први кандидати

Компанија Неуралинк у власништву милијардера Илона Маска саопштила је да је добила одобрење независног тела за почетак регрутације пацијената за прве експерименте уграђивања чипова у мозак, пише Гардијан.
Pexels
Фото: Фото: Pexels

Компанија је навела да тражи људе са парализом за тестирање уређаја током наредних шест година.

Неуралинк је једна од неколико компанија која ради на развоју везе између мозга и компјутера која би омогућила прикупљање и анализу можданих сигнала.

Ипак, бомбастична промоција коју спроводи милијардер укључује и обећања да ће ова веза мозга и компјутера помоћи људима у трци са вештачком интелигенцијом, па наилази на скепсу. Осим тога, те најаве су довеле до постављања многих етичких питања о његовом раду од стране неуронаучника и других стручњака.

Америчка Администрација за храну и лекове (ФДА) прошле године је одбацила захтев Неуралинка да започне тестирање чипа на људима, али је у мају дозвољено да започну клиничке студије.
Неуралинк је саопштио да тражи пацијенте са квадриплегијом због повреде кичменог стуба или амиотрофичне латералне склерозе.

- Срећни смо да објавимо да смо добили одобрење за независно тестирање и да наша прва болничка локација започне регрутацију за прва људска клиничка тестирања. Студија названа ПРИМЕ, што је скраћеница за "прецизни роботски имплантиран интерфејс за повезивање мозга и компјутера", револуционарно је медицинско тестирање нашег бежичног система за повезивање имплантата и хируршког робота и процењивање функционалности нашег интерфејса који би омогућио људима са парализом да контролишу спољне уређаје својим мислима - наводи се у саопштењу компаније Неуралинк:

- Током студије робот ће бити коришћен да хируршки постави имплантат у област мозга која контролише покрете и намере. Када буде постављен, чип ће бити козметички невидљив, а намера је да снима и шаље мождане сигнале апликацији која декодира намере покрета. Иницијални циљ је да наш интерфејс омогући људима да контролишу компјутерски миш или тастатуру коришћењем мисли.

Тестови које је ова компанија спроводила над животињама били су жестоко критиковани, а бивши запослени су тврдили да су животиње мучене, писао је Ројтерс.

Те тврдње су покренуле неколико истрага. Уколико уређај буде проглашен сигурним за људе, пише Гардијан, биће потребне деценије пре него што га буду добили пацијенти ван ове клиничке студије.

курир/информер

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести