О важности медицинских физичара

Канцер је глобални здравствени проблем и други је најчешћи узрок смртности у развијеним земљама. У лечењу преко 50 одсто пацијената неопходна је зрачна терапија – радиотерапија, а квалитет

 радиотерапијске опреме, као и обученост особља, доприноси току лечења, а  ризик од нежељених ефеката зрачне терапије смањује се употребном напредне технике.Медицински физичари, који се образују и на Природно-математичком факултету у Новом Саду, кључни су технички део радиотерапијског тима. Осим у области радиотерапије, медицински физичари су део медицинских тимова у области нуклеарне медицине, дијагностике и заштите од јонизујућег зрачења.

Природно-математички факултет у Новом Саду у сарадњи са Институтом за онкологију Војводине и Одељењем за онкотерапију Универзитета у Сегедину у марту ове године започео је рад на прекограничном пројекту МЕФИСТЕ. Пројекат је из области образовања и обуке медицинских физичара, као и набавке вредне опреме за сва три партнера у пројекту која ће се користити у едукацији студената, као и у клиничком окружењу. Пројекат је вредан 300.000 евра.

Кључни циљ пројекта је развој модерне обуке и образовни програм за медицинске физичаре који испуњавају широко прихваћене међународне и ЕУ стандарде и трендове. Радионица “ Имплементација програма осигурања квалитета у модерној радиотерапији” , која је увод у пројекат МЕФИСТЕ, отвориће се сутра у 9 сати у хотелу “Парк “ у Новом Саду.

Љ. М.
 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести