Повећана једнократне помоћ за незапослене породиље

Незапослене породиље у Београду добијаће једнократну новачану помоћ у износу од 35.000 динара, што је за 15.000 више него до сада, одлучила је данас Скупштина града.

На данашњој седници одборници су усвојили Измену и допуну одлуке о додатним облицима заштите породиља на територији града Београда, а тај предлог су подржале све одборничке групе.

Из градског Секретаријата за социјалну заштиту, који је предлагач одлуке, истакли су да је одлука донета у складу са реалним стањем у граду и да ће помоћи тренутно незапосленим породиљама.Средства ће бити исплаћивана из буџета, како је истакнуто на време, што ће пружити сигурност најугрозенијим грађанима.Шеф одборницке групе ДС Балша Божовић рекао је да је та странка давала 50.000 динара помоћи.

"Мислимо да ћемо се изборити да заштита породиља буде већа јер 15.000 динара значи много ономе ко је угрожен", рекао је Божовић додајући да труднице и породиље предствљају најхрабрије становнике града и да носе будућност и престонице и републике.Током 2014. године због консолидације градског буџета и потпуне исплате заосталих накнада, смањени су износи једнократних давања за запослене и незапослене породиље.

Пошто, уз мере штедње, градски буџет редовно сервисира исплате породиљама, могуће је повећати износ новчаних давања за незапослених породоља у овој години.Током прошле године право на једнократну новчану помоћ остварило је 3.219 незапослених породиља и 1.147 запослених.
Како се наводи у одлуци, претпоставка је да ће за незапослене породиље бити потребно 56 милиона динара за годину дана, док је за запослене породиље потребно око 14 милиона динара, јер оне добијају 10.000 једнократне помоћи.     Укупна потребна средства на годишњем нивоу била би 70 милиона динара, колико је обезбеђено финансијским планом за ову годину.

Оборници су усвојили Одлуку о утврђивању доприноса за уређивање грађевинског земљишта, која је усклађена са Законом о планирању и изградњии, по којем су јединице локалне самоуправе дужне да у року од 30 дана утврде коефицијенте намене објекта и донесу општи акт у тој области.

Према речима Гордане Лукић из Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу, која је и предлагач, одлуком су одређени коефицијенти намене објеката који су подељени на четири категорије - комерцијални, стамбени, производни и јавни.Допринос за уређивање грађевинског земљишта плаћа се једнократно или у ратама, у периоду од 36 месеци, а у  случају једнократног плаћања, до пријаве радова, инвеститор има право на умањење од 30 одсто.

Градски менадžер Горан Весић рекао је да ће накнада за градско грађевинско земљиште бити нижа у складу са законом."Надамо се на ће се на тај начин додатно привући инвеститори, а поред тога упрошћена је и процедура за издавање грађевинских дозвола. Очекујемо да ће инвеститорима због овога бити исплативије да улажу у Београд", рекао је Весић.

Шеф одборничек групе ДС Балша Божовић критиковао је одлуку тврећи да ће Град смањењем накнаде, уместо привлацења инвеститора, изгубити половину од 2,5 милијарде динара предвиђене буџетом града за 2015. годину."Опет ћемо радити ребаланс у наредних неколико месеци, јер град неће остварити предвиђене приходе од накнаде за уређење грађевинског земљишта“, рекао је Божовић.

(Танјуг)
 

EUR/RSD 117.1192
Најновије вести