Река Грза без мини хидроелектране

ПАРАЋИН: На речици Грзи, заштићеном природном добру треће категорије, неће се градити мини хидроелектрана (МХЕ), јер је дозволу за изградњу поништио орган који ју је и издао, изјавио је данас представник Групе грађана "Одбранимо Грзу" из Параћин Зоран Којадиновић.
reka, tanjug
Фото: Tanjug/D.Aničić, ilustracija

То је резултат једногодишње борбе, протеста, петиција ГГ "Одбранимо Грзу", а грајевинска дозвола је званично укинута, истакао је Којадиновић на конференцији за новинаре у Параћину.

"Ово је пилот решење како требају све општине да раде које имају проблем са изградњом МХЕ", поручио је Којадиновић.

Локацијски услови код нас су били такви да смо могли дати сугестију како треба поступити и то смо урадили. У децембру прошле године, протекла је година како смо проблем изложили одборницима Скупштине општине и предали петицију са потписима 6.000 грађана о забрани изградње МХЕ на Грзи, објаснио је он.

"Решили смо проблем, грађевинска дозвола је поништена", подвукао је Којадиновић и навео да је циљ ГГ "Одбранимо Грзу" да на целој општини, кроз измене и допуне просторног и генералног плана, не буде могућности за изградњу МХЕ и такав захтев је поднесен Скупштини општине.

ГГ "Одбранимо Грзу", на руку је ишла и одлука одборника Скупштине општине, који су без обзира на политичке опције и странке којима припадају, били јединствени да се покрене иницијатива за обуставу изградње МХЕ на Грзи.

Речица Грза, лева притока Црнице, на Кучајским планинама, дуга је свега 23 километра, притоке су јој Иваништица и Велика Честобродица, на свом току има два језера, горње и доње, а на доњем је била планирана изградња МХЕ.

МХЕ на Грзи је требала да буде снаге 499 киловата, вредност радова 80 милиона динара, а инвеститор је дозволу за изградњу добио 27.децембра 2018.године.

На званичном сајту општине Парћин стајало је да су "катастром МХЕ Србије, утврђеним 1987.године, на територији општине Параћин, предвиђене четири локације за изградњу, две на Црници и две на Грзи".

План је имплементиран у "важећи Просторни план Србије од 2010 до 2020.године и усклађен у план општине Параћин, истакнуто је на сајту.

Уз истицање да ће наставити борбу за очување природе, у законским оквирима, у ГГ "Одбранимо Грзу", оцењују да би, како кажу "уцевљивање Грзе, која је са околином заштићено природно добро, имало погубне последице за флору и фауну овог дела нетакнуте природе Кучајских планина и за туризам, једну од важни грана општине Параћин".

EUR/RSD 117.1197
Најновије вести