Скупо боловање преко границе

Мада полиса здравственог осигурања није законска обавеза и без ње се може ући у сваку земљи, грађани Србије који ових дана крећу на летовање у иностранству треба обавезно за себе и чланове породице

 да је  обезбеде, јер морају знати да у другим државама и најмања озледа може да кошта и до неколико стотина евра, а озбиљније као што је прелом и више хиљада.

Полисе здравственог осигурања могу се купити у свакој осигуравајућој кући и коштају између 2.500 и 3.500 динара. Многе туристичке агенције уз аранжмане продају и полисе путног осигурања, али мало ко објасни путницима шта је тим папиром све покривено и како се она користи.Полиса здравственог осигурања, иначе, важи од тренутка када се пређе граница и покрива све случајеве који се могу догодити неочекивано и који нису хронични.

Трошкови лечења за познате болести обично нису покривени, као ни незгоде које се направе под дејством алкохола и дроге.Здравствени осигураници из Србије за време летовања у Црној Гори имају право на бесплатну хитну здравствену заштиту, односно лечење и општим болницама и у Клиничком центру у Подгорици, и њима полисе здравственог осигурања нису потребне.

Да би остварили право на здравствену заштиту у Црној Гори, наши осигураници морају да од надлежне филијале Републичког фонда за здравствено осгирање добију посебне обрасце, јер без њих не могу добити бесплатну здравствену услугу. Потврда се издаје за период до 90 дана у току године, а издавање је бесплатно.

Србија је потписала и 19 међународних споразума о социјалном осигурању, који укључују здравствено осигурање и на основу којих наши држављани могу остварити право на хитну здравствену заштиту за време привременог боравка. Споразуме Србија има с Великом Британијом, Словачком, Пољском, Македонијом, Румунијом, Мађарском, Чешком, Италијом, Француском, Луксембургом, Белгијом, Холандијом, Немачком, Аустријом, БиХ, Хрватском и Бугарском. За коришћење овог права потребан је двојезични образац. Наиме, у случају потребе за медицинском помоћи у некој од ових држава, осигурано лице из Србије предаје двојезични образац носиоцу здравственог осигурања у месту привременог боравка.

Ако здравствена услуга у иностранству буде ипак директно наплаћена од нашег осигураника он по повратку у Србију подноси захтев за накнаду трошкова надлежној филијали РФЗО која је издала потврду или двојезични образац. Уз захтев за рефундацију обавезно се прилаже медицинска документација и рачун здравствене установе у којој је лечење пружено.

Љ. Малешевић

 

Осигурање неопходно за ЕУ

Туристи који путују у неку од земаља Европске уније обавезни су да носе са собом полису уплаћеног здравственог осигурања. У супротном, може им се десити да их врате са границе.
Све земље Европске уније прихватају државно здравствено осигурање, али се многи одлучују за приватно јер је процедура за његово добијање једноставнија, иако скупља.
 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести