Више места за лечење туберкулозе, мање за рехабилитацију

НОВИ САД: Влада Србије донела је уредбу о изменама Уредбе о плану мреже здравствених установа, којом се уређује број болесничких постеља по глави становника.
rehabilitacija dnevnik
Фото: Dnevnik.rs

Према новој уредби, за остваривање законом утврђених права на болничку здравствену заштиту у Републици Србији предвиђена је 38.561 болничка постеља, односно до 5,5 постеља на 1.000 становника. У односу на прошлу годину, укупан број болничких постеља остаје исти, а не мења се ни број постеља за краткотрајну хоспитализацију акутно оболелих и повређених.

Ту је и даље предвиђено 24.649 постеља за лечење на секундарном нивоу (опште и специјалне болнице, клиничко-болнички центри, институти), односно, 6.000 болничких постеља на терцијарном нивоу (клинике, институти и клинички центри). Исти је и број расположивих постеља за лечење и дуготрајну хоспитализацију психијатријских болесника (3.250), али је повећан број постеља за лечење оболелих од туберкулозе, неспецифичних обољења плућа и других хроничних обољења и стања (1.282 уместо досадашњих 912 постеља).

За рехабилитацију, Министарство је предвидело 3.380 болничких постеља, што је за 370 постеља мање него прошле године. Тако Специјална болница за неуролошка и посттрауматска стања Стари Сланкамен, сада има 20 постеља за рехабилитацију мање него прошле године (275 уместо досадашњих 295). Специјална болница за рехабилитацију Врдник добила је 20 постеља и сада има 90, намењених за рехабилитацију реуматских обољења и повреда и обољења локомоторног система.

Институт за рехабилитацију, Београд, има десет постеља мање него прошле године – 370, намењених за рехабилитацију неуролошких обољења, обољења срца и крвних судова, реуматских обољења, обољења респираторног система и повреде, обољења локомоторног система и рехабилитацију деце, укључујући и онколошку рехабилитацију.

И. В.

 

EUR/RSD 117.1197
Најновије вести