У Србиjи се наjвише страхуjе за радно место

Резултати упоредног истраживања тржишта рада у три земље региона показуjу да испитаници из Србиjе наjвише страхуjу од губитка посла, а на радном месту су им наjбитниjи

добри међуљудски односи, саопштио jе данас портал за запошљавање "Инфостуд".Kако се наводи, за разлику од претходне године где се за радно место наjвише страховало у Хрватскоj, ове године, по резултатима спроведеног истраживања тог портала, за посао наjвише брину Срби - 36 одсто.

Испитаници из Хрватске, 32 одсто њих и из Босни и Херцеговини 24 одсто такође су забринути за своjу пословну позициjу.У Србиjи, БиХ и Хрватскоj више од половине испитаника уопште нема страх од губитка посла.Иако више од половине запослених испитаника у те три земље и даље веруjе да се до посла наjлакше стиже преко везе (54 одсто), све више студената и незапослених сматра да jе за долазак до радне позициjе важниjе радно искуство, као и стечена знање и вештине.

Mлади у Србиjи сматраjу да у потрагу за послом треба кренути тек након стицање дипломе, мада подаци показуjу да jе наjчешћи узрок незапослености у Србиjи управо немогућност проналаска посла након окончања школовања.Регион jе и даље сложан по питању одабира послодавца, пошто би више од трећине испитаника желело да ради за стране компаниjе. Сличан проценат испитаника би наjрадиjе радио за себе, док би тек сваки пети анкетирани одабрао рад за државну компаниjу.

Потрага за послом путем интернета jе и даље наjпопуларниjа у све три земље региона, тако jе занимљиво да се у Србиjи 90 одсто послова тражи путем специjализованих саjтова, у Хрватскоj 79 одсто, док у БиХ примат имаjу друштвене мреже са 74 одсто.У истраживању, спроведеном током 7. регионалног онлаjн саjма запошљавања и образовања "Виртуални дани кариjера и знања", од стране Инфостуда, у сарадњи с порталима за оглашавање послова у БИХ и Хрватскоj, учествовало jе више од 2.500 испитаника, односно 1.400 из Србиjе, од коjих jе 52 одсто незапослених, 38 одсто запослених, а око 10 одсто се jош школуjе.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.0746
Најновије вести