Вучић: 150.000 младих нити се школује, нити негде ради

У Србији 62 одсто незапослених младих људи нема никакво радно искуство, а 150.000 у доби између 16 и 24 године нити се школује, нити негде ради, изјавио је Вучић.

Вучић је на стручном скупу "Млади и незапосленост - како успоставити снажне везе између образовног система и привреде" поручио да је за Србију и њен развој дуално образовање је приоритет.

"Да бисмо имали раст и могли да опстанемо у правом смислу те речи дуално образовање је за нас од прироритетног значаја", рекао је Вучић.

Он је додао да Србија има амбициозног и енергичног министра просвете и да верује, да ћемо моћи да напредујемо и учинимо више.

Вучић је замолио и медије да разумеју да је за Србију и њену будућност област дуалног образовања најважнија тема и да се тиме треба бавити сваког дана, како би се људима објаснило зашто је важно да почнемо да радимо као веома млади, и да се школујемо и учимо и када смо стари.

Говорећи о ситуацији у Србији, премијер је рекао да је повећана стопа запослености младих.

"Она данас износи око 19,7 одсто, а прошле године је у истом кварталу то износило око 16 одсто", рекао је Вучић.
Он је додао да подаци показују да осам одсто ученика који заврше основну школу, не настави школовање.

Према истраживању Привредне коморе Србије, како је рекао премијер, око 1.300 привредних субјеката у нашој земљи има неки вид сарадње са школама.

Највећи дефицит у кадровима има металска и електро индустрија, пољопривреда, текстила индустрија, грађевинарство...

У Србији је, према Вучићевим речима, у неколико пилот-пројеката урађених по моделу дуалног образовања укључено је 14 школа, односно похађа га око 400 ученика.

Председник Владе је као пример навео предузеће Бош, које је у своју фабрику запослила све ученике техничке школе "Миленко Веркић Неша" из Пећинаца.

Како је објаснио ученици те школе су прва генерација која је завршила школу по дуалном моделу, и истакао да су Бошу потребни ти ђаци.

Дуално образовање најважнија тема за будућност
Вучић je изјавио да је дуално образовање за будућност Србије најважнија тема, и додао да је са Светском банком договорено да се број програма за дуално образовање са 14 подигне на 70.

Вучић је указао да у програмима дуалног образовања углавном сарађују стране фирме, а да домаће ретко сагледавају своје потребе и праве планове за наредних 5, 10, 20 година.

"И даље имамо краткорочно и, у најбољем случају, средњорочцно сагледавање планова", укључујући и птребе за кадровима одређених профила и способности, рекао је Вучић на стручном скупу "Млади и незапосленост - како успоставити снажне везе између образовног система и привреде".

Он је указао да морамо да променимо наше навике и схватимо да док учимо морамо да почнемо и да радимо, али и да они који раде морају целог живота да уче.

"Дуално образовање је неопходно због запошљавања, раста БДП, животног стандарда, европских интеграција, односно за све најважнија питања која морамо да дамо најбоље резулtате", рекао је Вучић.

Он је истакао да је дуално образовање важно за Србију јер се раст заснива на расту индустрије, будући да се у индустрији суочавају са огромним недостатком образоване радне снаге, и то не само у ИТ сектору, већ фале и вариоци, машинбравари, столари...

"Деведесетих смо почели да причамо о тржишту, али га никад нисмо истински желели", приметио је Вучић на скупу у Привредној комори Србије.

Како је навео, данас мало ко у Србији разуме дуално образовање.

"Ово су наши пионирски кораци који ће трајати годнама и деценијама, јер ће бити потребно време да нешто учинимо", рекао је Вучић.

Он је навео да у Србији сада постоји 14 програма за дуално образовање, а да је данас на састанку са Светском банком договорено да се тај број подигне на 70 у наредном периоду.

Говорећи о квалитету образовања, Вучић је рекао да је, са изузетком Београдског универзитета, који се налази на Шангајској листи, квалитет образовања релативно низак.

"Осим што ми за себе мислимо да смо високо образовани, што није истина, али то тешко прихватамо", рекао је Вучић.

Он је навео да 92 одсто ученика наставља школовање у систему средњог образовања, док, кад је реч о високом образовању, део диплома стечен је, рекао је, не увек на легалан начин, а ни квалитет тако стеченог образовања није одговарајући.
(Танјуг)

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести