Без богатства остало 350 појединаца и 30 предузећа

За последње четири године, од када се код нас примењује Закон о одузимању имовине стечене криминалом, судови у Србији донели су 203 решења о привременом одузимању

вредне покретне и непокретне имовине. Без богатства у тим случајевима остало је више од 350 особа и тридесетак предузећа. 

Прошле године је Дирекција за управљање одузетом имовином, која је формирана у Министарству правде, преузела управљање над 53 некретнине, 26 аутомобила и 105.000 евра, због сумње да су стечени криминалом.  Дирекција је прошле године преузела управљање над 15 кућа, 19 станова, четири зграде, а међу стварима којима се управља је и торбица Мерилин Монро. По објашњењу директора Дирекције за одузету имовину Дејана Царевића, на списку имовине одузете прошле године су и седам гаража, четири локала, две пословне зграде, као и апартман и кућа на Златибору.

Осим непокретностима и новцем, та државна институција управља и драгоценостима, привремено одузетим накитом, златом изливеним у полуге, уметничким сликама, ручним сатовима... По доступним подацима, Дирекција тренутно управља драгоценостима чија вредност је близу 1,7 милијарди динара. Од продаје покретне имовине има готово десет милиона динара, док је нешто више од 85 милиона готовине привремено одузето од окривљених. Привремено је одузето и готово 12,5 милиона евра, 77.000 швајцарских франака, приближно толико америчких долара и 7.000 фунти.

Од издавања у закуп непокретности Дирекција управља с 13 милиона динара, а месечни приход од издавања је око 60.000 евра. Највишу цену закупа има ресторан „Вапијано” у Београду – 40.000 евра, док се гараже изнајмљују за 50 евра месечно. Изнајљивањем пет локала који су одузети од бившег директора ЕДБ-а Бранислава Ускоковића месечно се добија око 7.500 евра.

Треба напоменути да Дирекција за управљање одузетом имовином издаје и заплењене станове, гараже, предузећа и аутомобиле привремено одузете од Дарка Шарића и њему блиских особа и рођака. Неке од његових кућа и станова дати су на коришћење да би у њима били вртићи, дневне болнице, смештај за родитеље болесне деце који живе ван Београда и другим хуманитарним центрима.

У надлежности Дирекције су и 54 привредна друштва, две земљорадничке задруге, четири хотела, пет ресторана, бифе, аутобуска станица, као и две трећине одмаралишта у Хрватској. Дирекција располаже и са 442 возила, од чега 378 аутомобила, 12 мотоцикала, 20 камиона, шлепер с хладњачом, моторни тегљач, три аутобуса, ауто-цистерна, камп кућица, десет грађевинских машина, 11 комбајна, два водена скутера и два трактора.

Међу одузетом имовином је и већи број скупоцених уметничких дела, међу којима су и слике Милана Коњевића, Мила Милуновића, Јаноша Месароша...

По подацима Дирекције, до сада су трајно одузети осам станова и две куће у Београду, апартман на Златибору, 104.349 евра, три аутомобила, пет ручних сатова, кућа у селу Јазак, кућа у Врднику. Трајно је одузето и 11 килограма злата изливеног у полугу, као и око 18 килограма златног накита, 33 римска новчића, као и пет гаражних места у Пироту и стан у Нишу.

На основу судских решења, Дирекција је у 17 предмета вратила имовину која је била привремено одузета до окончања судског процеса. Враћена је 21 кућа, 26 станова, седам аутомобила, девет привредних друштава, два апартмана на Тари, по један на Копаонику и Златибору, 12 локала, 235 хектара пољопривредног земљишта, 555.000 евра. Власницима је враћено и 40 хектара каменолома „Правац” у Пироту, стовариште с асфалтном базом и машина за сепарацију и дробилица у Пироту, као и пословна зграда у истом граду.

Љ. Малешевић

Привремено управљање с 28 фирми

Води се судски поступак против власника 28 предузећа, која су тренутно у надлежности Дирекције за одузету имовину. У тим предузећима, којима привремено управља држава, запослено је више од 1.000 радника и сви редовно примају плату, није било отпуштања вишка запослених, а чак су неке фирме запослиле и нове раднике због сезонских потреба.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести