Браниоци у судницама од 19. јануара?

Стручни тимови Министарства правде и Адвокатске коморе Србије (АКС) данас су договорили измене Закона о јавном бележништву и пратећег сета закона, што је један од захтева српске адвокатуре

за прекид протеста који је започела 17. септембра прошле године.
Чланови стручних тимова су, након састанка који је трајао три сата, потписали споразум о изменама спорних прописа који ће у суботу разматрати Управни одбор АКС.

Споразум предвиђа да стручни тим предложи органима АКС да се прекине обустава рада, као и да измене прописа буду упућене по хитном поступку у Скупштину Србије на усвајање.
Одлуку о томе да ли се наставља или прекида обустава рада донеће Скупштина АКС коју ће заказати УО АКС у суботу.

Српски парламент би могао да заседа у другој половини јануара и то ванредно, пошто му Влада достави предлог измена и допуна закона.
Према тексту споразума, чланови стручних тимова су се сагласили да се у најскорије време по хитном поступку измене одредбе Закона о јавном бележништву, Закона о промету непокретности, Закона о ванпарничном поступку, Породичног закона и Закона о наслеђивању, рекла је новинарима члан стручног тима АКС Јасмина Милутиновић.

Она је додала да су се стручни тимови сасгласили да није потребно вршити измене Закона о овери потписа, рукописа и преписа.
Поред тога, усаглашено је да ће стручни тимови које одреди Влада и АКС размотрити одговарајуће измене Закона о извршењу и обезбеђењу, Закона о државном правобранилаштву и Закона о јавним набавкама, на којима адвокатура такође инсистира, у оквиру допуне својих почетних захтева у протесту.

Такође, према речима Милутиновићеве, Закон о бесплатној правној помоћи биће повучен из процедуре усвајања и АКС ће делегирати стручни тим који ће учествовати у његовом доношењу.

 Милутиновићева је рекла да би адвокати могли да почну да раде најраније 18. јануара али да ће о томе одлучити Скупштина АКС.
Помоћник министра правде Ццедомир Бацковић рекао је да 'гарантује' да ће предвиђене измене прописа бити у Парламенту до краја месеца и апеловао да се штрајк прекине и пре њиховог усвајања.

Измене свих свих закона објављене су на сајту АКС, а најважније, са становишта адвокатуре, јесте да јавнобележнички запис неће више бити обавезан за све уговоре који се тичу промета непокретности.
У форми јавнобележничког записа јавни бележник ће састављати уговоре о располагању непокретностима пословно неспособних лица, лица која не могу да виде, чују, говоре, читају и пишу, споразум о законском издржавању.

Такође, уговор о хипотеци и заложна изјава се могу саставити у форми јавнобележничког записа ако садрже изјаву да се на основу уговора о хипотеци, односно заложне изјаве, може непосредно спровести принудно извршење (судско или вансудско) по доспелости обавезе.
За остале правне послове, односно приватне исправе које ће сачињавати било грађани било адвокати, предвиђена је потврда јавног бележника стављањем солемнизационе клаузуле.

Солемнизационом клаузулом јавни бележник, према споразуму, потврђује да је странкама у његовом присуству прочитан уговор, да су оне изјавиле да он у свему и потпуно одговара њиховој вољи и да су га својеручно потписале.

Клаузула о потврђивању се ставља на посебну исправу која се јемствеником повезује са поднетим уговором, а оба краја јемственика се причвршћују печатним воском или налепницом и оверавају печатом јавног бележника.

Чланови стручног тима су након састанка напоменули да ће тарифе како јавних бележника тако и адвоката бити усклађене са новонасталом ситуацијом.

Адвокати у целој Србији почели су протест обуставом рада 17. сепрембра прошле године тражећи измене прописа о јавном бележништву, регулисање паушалног опорезивања и смену министра правде.
О осталим захтевима, који се тичу пореза и смене министра одлуку ће донети органи АКС.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.1207
Најновије вести