Грађани долазе по судске позиве

Проблем дугих судских поступака махом се везивао за немогућност уручења писмена, што је доводило до застарелости предмета. На законске измене у начину

 достављања судске поште, чија је пуна примена почела пре недељу дана, странке се тек навикавају, али се резултати већ виде. Основна измена је да се лицу које се затекне у стану или на радном месту оставља обавештење да учинилац прекршаја писмена може подићи у суду у року од 15 дана.

– До сада је ситуација била таква да поштари оставе обавештење да се пошиљка подигне у року од пет дана, а пошто већина грађана то није поштовала, достава није била уредна – појаснио је председник Прекршајног суда у Суботици Љубо Симић у изјави за градски сајт њњњ.суботица.цом. – С поменутим изменама, уколико лице не дође по писмено, како му је остављено у обавештењу, истиче се на огласну таблу суда и сматра да је уредно достављено, чиме су последице пребачене на учиниоца прекршаја.

– За недељу дана, колико траје примена новог закона, грађани Суботице долазе у просторије суда по пресуду, чак и пре него што се обавештење врати суду, зато сматрам да је измена дала одличне резултате – потврдио је Симић.
Иначе, у Србији се успешно уручи само око 25 одсто судске поште, а на тај начин годишње се баци више од сто милиона динара. Најчешће на позадини судског позива стоји обавештење  „Не живи на наведеној адреси” или „Нема никог код куће”. Буде написано и да позвани „има пса, а нема звоно”.

Неуспешна судска достава, достава тужби позива и пресуда, по оцени Форума судија Србије, директно утиче на дружину судског поступка. Због великог броја предмета којима је задужен сваки појединачни судија, суђење се заказује у размацима од два-три месеца, у неким судовима и четири. Неуспешна достава позива за једну од странака у поступку продужава ток судског поступка два до четири месеца.

Не треба, додаје Форум судија Србије, занемарити ни чињеницу да се на тај начин стварају непотребни трошкови, којима су странке изложене за ангажовање адвоката, за путне трошкове и изгубљене зараде странака или сведока.
Да би се повећала ефикасност система судске доставе, Форум судија Србије спровео је анкету у Основном суду у Новом Саду, Вишем суду у Крагујевцу, Основном суду у Нишу и Другом основном суду у Београду. Од укупног броја анкетираних, 92 процента сматра да је њено унапређење могуће. Као мере за то, Форум судија предлаже едукацију запослених у доставним службама, унапређење унутрашњих процедура, измене законског оквира и побољшање материјалног положаја.

Треба имати у виду да је само 36 процената испитаних имало неки вид едукације. Форум судија Србије указује на то да је неопходно унапредити и унутрашње процедуре у суду и побољшати комуникацију између судија и запослених у доставној служби. Наиме, од укупног броја испитаних, 52 одсто истиче да су наредбе судија неодговарајуће, као и да у њима постоје грешке. Потребно је, такође, да се судије упознају с конкретним проблемом на терену. 

М. Сћ - Љ. М.

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести