Обију стан за 25 секунди

Иако то неки мисле, у јужној Бачкој никада није било појава, па ни сада, да су станови више на мети лопова у време годишњих одмора.

Чини се да је то неко из  полиције изјавио некад давно па је потом то погрешно уверење и прихваћено. Заправо, сезона за провалнике је кад су они на слободи, без обзира на годишња доба, кажу оперативци упућени у ту проблематику. У последњих пет година на подручју новосадске Полицијске управе тренд је да се краду само злато и новац, с техничком робом је незгодно изаћи на улицу, али лаптопови се не пропуштају јер их многи пролазници носе па не привлаче пажњу. Лопови плен продају испод сваке цене само да би што пре дошли до пара.

Овог месеца у Новом Саду забележена је само једна провала у стан, и то у ширем центру града, и прошлог један покушај тог дела. У мају су евидентирана четири обијања станова у једном дану.
– Не морају и не могу да чекају да неко оде на годишњи одмор – наводи опретивац Криминалистичке полиције. – Зашто би ишчекивали туристичку сезону, кад већ људи неретко оставаљајају празне станове без одговарајућег надзора сваког радног дана док су на послу? Њима је доста пола сата да обаве посао, али ми их, кад-тад, стављамо иза браве. Кад уђемо у обијени стан, често не морамо да гледамо дневну собу, кухињу и купатило јер грађани махом сакривају новац и злато у постељини смештеној у спаваћој соби. Зато крадљивци нађу паре тако брзо и прескачу друге просторије. Иначе, у стану од педесетак квадратних метара паре је тешко сакрити.

С друге стране, крадљивци преврну стан наглавачке, све побацају с полица и изваде ствари из ормара, а прљав веш не пропуштају. Они проваљују углавном радним даном пре подне, кад су људи на послу. У то време нигде живе душе, празан улаз. Прво звоњавом преко интерфона провере да ли има некога и потом с тастера поред врата.
Полицијски оперативац додаје да је тренд појачаних обијања кућа прекинут:
– У једном тренутку раније се појавио у кућама на ободу града, које су у завршној фази изградње и нису ограђене, у крају без уличне расвете. То је за крадљивце примамаљиво, нарочито оне који дођу са стране – каже наш извор.

Провалници долазе у Нови Сад из целе земље и обрнуто, док су остале општине Јужнобачког округа веома ретко на њиховој мети. Обаве посао па се враћају у своје место. За утеху је да не користе оружје, зато што не желе да уђу у много озбиљнија кривична дела с тежим санкцијама. Они гледају да их нико не примети, избегавају контакт с било ким и видео-надзор, а ако неког сретну, радије ће прећи у други улаз или зграду. 
По речима нашег саговорника, пре свега се ради о вишеструким повратницима који се баве том врстом посла у виду заната. Углавном раде по двојица. Један чува стражу, док други проваљује. Паре од плена троше на лична задовољства: коцку, провод, гардеробу.

– Има свакаквих сутуација и при увиђајима тих дела – вели наш саговорник. – Тако је недавно на Новом насељу комшиница стана који је обијен рекла да је чула буку око суседних врата, али није погледала шта се дешава нити реаговала на неки начин или звала полицију зато што је, како је казала, пекла месо. Рекла је „Шта ме брига, није мој стан“, не мислећи да и њен може бити следећи обијен. Ипак, важно је да комшије обрате пажњу. Ако неко звони на интерфон и каже да је поштар, доста људи ће отворити врата улаза, не проверајући ко је заиста звонио.

Полиција апелује на грађане да не држе накит велике вредности и веће количине новца у становима. Ако негде путују, ваљало би да вредности оставе код пријатеља или у сефовима банака. Треба напоменути да је квалитетан видео-надзор веома користан у тим ситуацијама.

М. Вујачић
 

И рајбер тера лопове

Крадљивци углавном улазе у куће на најслабијим тачкама, с дворишне стране, кроз терасу или прозор купатила јер су улазна врата најстабилнија. Код станова су најслабије тачке прозори, али често и врата. Ипак, људи не морају стваљати решетке. Постоје много јефтинија решења, као што су разноразни рајбери или било каква ојачања, али пре свега је битно осветљење, нарочито дворишног дела. Јер, лопови не воле да буду виђени, објашњавају у полицији.

За савладавање обичних  брава на вратима станова крадљивцима обично не треба више од 25 секунди, али за сада, такозвана сигурносна врата најчешће их терају на нека друга, једноставнија, сем ако немају податак да се вреди потрудити за улазак у туђе просторије.

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести