Окружни затвор оснива терапијску заједницу

Након што је ових дана министар полиције Небојша Стефановић најавио да ће у здравственим установама дежурати полицијске патроле због учесталих напада на медицинско

особље, „Дневник“ је проверио како функционише здравствствена служба и обезбеђење у новосадском Окружном затвору.

– Осуђеницима и притвореницима је сваког радног дана доступна здравствена служба и нема заказивања код лекара опште праксе, већ се они једноставно пријаве и истог дана буду прегледани – каже за наш лист управник те установе на крају града Зоран Јовановић.

– Деси се и то да неки осуђеник објасни да се није лечио на слободи јер није имао времена за то. На основу Закона о здравственој заштити, све лекове са „позитивне листе”, односно оне који се дају на рецепт лекара опште праксе, у обавези смо да набавимо лицу лишеном слободе, док медикаменте с „негативне листе” ипак мора неко да им купи, па га плаћају исто као и сваки слободан грађанин - појашњава Јовановић.

Здравствена служба у затвору на Клиси има два лекара опште праксе и једног стоматолога, а осим тога, стално сарађују са пет консултаната из Клиничког центра Војводине и Дома здравља међу којима су психијатар, хирург, дерматолог, инфектолог и интерниста. Инфектолог махом долази због провере присуства хепатитиса Ц, јер су у значајном броју лица лишена слободе наркомански зависници.

У затвору на Клиси донедавно је функционисала и метадонска терапија, отворена је амбуланта за превенцију болести зависности, а постоји и

могућност добровољног поверљивог тестирања на хепатитис Б, Ц и ХИВ што је својевремено била новина за овакве установе у Србији.

Такође од пре неколико година, када је уведена терапија леком „бупренорфином“ (који блокира конзумирање хероина), осуђеници могу да је наставе овде, ако је тај медикамент прописан и уколико је осуђеник у могућности да га набави.

Управник Јовановић наводи да неке особе кад дођу у притвор неће да признају да су зависници и желе то да сакрију. Опет, друга лица кажу да она то јесу, иако не говоре истину, па онда очекују да им се због тога смањи казна, представљајући се да нису диловали већ да су затечени с наркотицима за личну употребу. По његовим речима, много је повратника, нарочито код опијатских зависника.

– У плану је започињање пилот-пројекта оснивања терапијске заједнице, за шта је направљен предрачун. Постоје капацитети и стручан кадар који би то радио уз помоћ Министарсва здравља, у сарадњи с „Помпиду групом“, међувладином организацијом за сарадњу у борби против злоупотреба дрога, која и донира новац. И у томе би требало да будемо први затвор у Србији – каже Јовановић. – Број инцидента и при великом броју извођења затвореника и притвореника занемарљив је. Пре неколико година десио се случај бекства пацијента с Клинике за стоматологију. То је ризик те приче. Стога код лекара обично иду бар двојица радника обезбеђења, али процењује се и личност која се прати. У начелу, лекар би требало да буде насамо с пацијентом, изузев ако лекар тражи од службе за обезбеђења да буду присутни ради безбедности - каже Јовановић и додаје да у канцеларијама и ординацијама постоје паник-тастери за случај напада.

М. Вујачић

Фото: С. Шушњевић

 

Статистика затворских медицинара

Радници обезбеђења Окружног затвора на Клиси, у просеку, радним данима имају приближно по три задатка „извођења” пацијената у здравствене установе, пре свега у Клинички центар Војводине и Специјалну затворску болницу у Београду.

Лекари опште праксе лане су у Окружном затвору обавили чак 15.240 прегледа. Урађено је 2.405 стоматолошких интервенцијеа, 173 хируршких прегледа и малих интервенција, 208 прегледа интерниста, 222 дерматолога, 54 инфектолога и 1.062 психијатријска прегледа. Све то прошло је лане без инцидената.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести