Стефановић: Желимо чисту полицију којој грађани верују

Нови закон о полицији је неопходан како би поставио оквире рада полиције и Министарства у будућем периоду, у складу са политиком Владе Србије, поручио је

министар унутрашњих послова Небојша Стефановић и додао да Влада Србије жели "чисту полицију" у коју грађани имају поверење.
Грађани, каже Стефановић, очекују већу одговорност и ефикаснију државну управу, а ту свакако спада МУП, који ће за исти или мањи новац да пружа више услуга, на један квалитетнији начин.

Министар је у одговору посланику Драгану Шутановцу у "Недељнику"  поручио да се амбициозно  постављени циљеви не могу спроводити преко ноћи, али исто тако не могу бити реализовани без законског оквира који дефинише професионалнију и обученију полицију.
"Као прво, за повећање ефикасности битна је мотивација људи за посао који обављају. Циљ новог закона је да Министарство буде организација у којој се зна ко шта ради, које су му обавезе, а који критеријуми и мерила за оцењивање. Нови закон у том смислу уређује питање ефикасности и мотивације онако како се то ради у развијеним државама Европе", навео је Стфановић.

Осим тога, битна је, каже, и добро осмишљена организација и начин обављања послова који је због недостатка реформе у претходном периоду био конфузан, бирократски усмерен и који је често доводио до дуплирања послова и надлежности. Законом о полицији, додао је, јасно дефинишемо који су то полицијски послови, а који су остали послови који подржавају рад полиције.

Такође, истиче, организацију чине људи, а развој неког система пре свега значи развој људи. На то указују примери савремених полиција, али и добра пракса као и савети које смо добили од неколико држава чланица ЕУ.
"И лично и професионално бих волео да о Србији причају као о развијеном друштву које примењује праксе најразвијенијих држава и да МУП буде узор у постављању неких стандарда. Наравно, ЕУ и неке друге државе помажу нам у достизању тог циља, а повећањем овлашћења министра, радио бих супротно тим циљевима", рекао је Стефановић.

Нови закон, указао је, ограничава овлашћења министра у низу области, а једна од њих су свакако људски ресурси. То се пре свега огледа у смањењу утицаја на селекцију и регрутацију и каријерни развој који ће бити стриктно прописани и јавни, увођењу јаче унутрашње контроле, транспарентнијем раду Министарства и извештавању јавности, бољем планирању, како на нивоу Министарства, тако и Дирекције полиције.

" Све ово значи да ћу као министар имати смањене могућности мешања у споменуте процесе, осим наравно тамо где ми Закон то налаже, а то су јасно дефинисање приоритета развоја Министарства, потписивање финалних аката и одговорности на стратешком нивоу за рад овог ресора. Важно је истаћи и да убудуће неће бити ванредног унапређења", рекао је Стефановић.

Реформа као процес је доста сложена и планирана је у неколико фаза, навео је министар и додао да је, с обзиром на велику организацију дуге традиције и стечених навика, свестан да неће бити лако спровести реформу, нарочито када су финансијска средства ограничена.
" Усвајањем новог Закона о полицији поставили смо темеље, тј. урадили први корак ка једном новом начину рада чије резултате, верујем, сви желе да виде што пре", навео је министар и додао да очекује да и остале кораке буду спроведене у наредне две до три године. Изазови су велики, а укључују нове квалитетније обуке за запослене, а пре свега за руководиоце како би испуњавали неопходну стручност и квалификације које подразумева модерна полиција", казао је.
Истакао је да ништа од тога до сада није било адекватно регулисано, али је додао да се на томе интензивно ради.

" Увођење нових технологија, пре свега у домену е-управе и доступности аката грађанству, захтева огромна финансијска средства и томе тежимо у сарадњи са другим државним органима", казао је.
Као важну новину је истакао већа овлашћења Сектора унутрашње контроле (СУК).

"То не подразумева већи број службеника СУК-а, већ тестове интегритета и увођење имовинских карата који су обавезни за полицијске службенике и старешине на руководећим позицијама. Дакле, обавезно је пријављивање стечене имовине, и да ли постоји комуникација са особама из криминогене средине. Јачањем овог сектора, јачамо заправо интегритет полиције,  али се истовремено боримо против корупције и у својим редовима. У последњих 20 месеци поднето је 277 кривичних пријава против 285 полицијских службеника. Реч је о полицајцима који су узели мито, диловали дрогу, бавили се шверцом и другим криминалним активностима", навео је министар.

Без обзира на све лажне и измишљене наводе о рационализацији у полицији, трудимо се, наве је Стефановић, да ниједан полицајац који свој посао обавља часно, не остане без посла.
"Постоји део људи у администрацији који ће морати да напусти Министарство, јер то је захтев државе. Не желим да бежим од ове теме, јер то јесте моја одговорност, јер грађани не плаћају ни мене нити моје колеге министре да улепшавамо стварност", рекао је министар полиције.
 Напротив, указао је, наша обавеза је да радимо тежак и одговоран посао, јер желимо успешну Србију.

"Наша обавеза је да решавамо све проблеме које су нам оставиле бивше владе у аманет, које су запошљавале и направиле гломазну администрацију. Данас имамо министре који имају храбрости да доносе непопуларне потезе, истовремено се борећи да у годинама пред нама створе услове за отварање нових радних места и ефикаснији државни апарат. На крају, да имају и полицију која је увек уз своје грађане", закључио је министар Стефановић.

(Танјуг)

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести