Тужилаштво тражи доживотну за брутално убиство девојке на Грбавици

Суђење, започето почетог прошлог месеца против Дејана Дабовића (30) из Херцег Новог, окривљеног за тешко убиство дугогодишње девојке Душанке Јоцовић (25), пореклом из истог места, почињеног преклане у Улици Алексе Шантића у Новом Саду, завршено је у уторак у новосадском Вишем суду.
e
Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Налазе су образлагали стручњаци за ДНК, судску медицину, али најдуже вештаци за психијатријско-психолошку област. Тим вештака Клиничког центра Војводине осврнуо се на налаз стручног саветника одбране проф. др Ратка Ковачевића из Београда.

Налаз тима вештака за психијатрију Клиничког центра Војводине бранила је јуче др Гордна Мишић Павков. Она је нагласила да је, по свој прилици, жртва била изразито неагресивна током десетак година везе, али и непосредно дан пре кобног догађаја и касније у критичним моментима, што је реткост.

Осврнула се на налаз стручног саветника, с акцентом на афекте, пре свега, гнева или беса.

- Тешко се може претпоставити тако интензиван афекат гнева, који би сузио свест до таквог степена какав је окривљени навео у исказу пред судом. Фрагменти његовог сећања имплицирају пролазно рационално понашање, пре и после догађаја - рекла је јуче др Мишић Павков.

- То што он наводи речи: “Склони се од мене, идиоте” и евентуално пљување оштећене у одбрани, код окривљеног није могло изазвати такав интензитет било каквог негативног афекта, који би реметио, не само свест, већ и његово мишљење, схватање и расуђивање - навела је др Мишић Павков, стални судски вештах за псијатрију и додала:

- Окривљени је морао бити свестан у моменту убадања у виталне делове тела о својим поступцима. Код њега постоји одсуство емпатије, о чему сведочи и време пре извршења дела. Жртва није допринела таквом његовом агресивном понашању, а нож сигурно није носио зато што се осећао несигурно због оштећене. Ми се не слажемо с проценом интензитета афекта, наведеним у налазу стручног саветника. Способност да схвати значај дела била је очувана, а способност да управља својим поступцима била је смањена, али не до битног степена - оценила је јуче др Гордана Мишић Павков.

Она је додала да је у време израде њиховог налаза било упадљиво одсуство емпатије окривљеног, осећања кривице и кајања у смислу: „Тако се десило, шта ја могу”.

- Исто тако, није уочена патолошка љубомора, која се спомиње у одбрани. Кајање је само вербално изражено, да би се радило о социјално прихватљивом понашњу, а не о аутентичном осећају. Он има мали капацитет за саосећање, док је интелектуално сачувана особа - казала је јуче вештак за психијатрију КЦВ.

Окривљеном, који је у притвору од 26. децембра претпрошле године, приписује се да је ножем фатално повредио бившу девојку пред њеном зградом, ударцима и вишеструким резним ранама и убодима ножем у виталне делове тела, услед којих је преминула на лицу места, већ након десетак минута.

Иначе, окривљени је изнео одбрану почетком прошлог месеца, али није после тога желео да одговара на питања суда, браниоца и тужиоца. Потом су прегледани видео записи, о којима се, такође, није изјашњавао, по сопственој жељи, а затим су уследила дирљива сведочења.

Изнео је, том приликом, податке о томе како је хронолошки текла веза с његовом девојком. По његовим речима, преплитали су се лепи и бурни тренуци, паузе, али је често спомињао обострану љубомору, док је своју, након свега, оценио као безразложну. Говорио је о о својим лошим навикама.

- Њени су били против наше везе. Наш однос почео је да се хлади због притисака њеног оца на њу због наше везе. Она је била између две ватре, зато што је мене волела, као и ја њу. Били смо у вези, уз паузе, од средње школе. Први пут сам ја раскинуо, јер смо били млади за озбиљну везу. Кад је матурирала, најавила је да ће отићи у Нови Сад на студије. Виђали смо се потом у вези на даљину, тако што сам долазио у Нови Сад, пет-шест пута годишње, а она би лети долазила у Херцег Нови на два месеца - присећао се Дабовић на претходном рочишту.   

Додао је да је љубомора расла и да је било непријатних тренутака. На пример, претио јој је да ће објавити неке слике на друштвеним мрежама.

- Нисам имао тајни пред њом, знала је да сам почео да се коцкам у седамнаестој, а већ следеће године да сам тим поводом ушао у озбиљан проблем. Почео сам да узимам из куће неке вредности да бих могао да се бавим тим пороком, па сам осуђен на седам месеци затвора због 13 крађа, уз још две особе - казао је на претходном главном претресу Дабовић, пред Великим већем судије Иване Јосифовић.

Казао је да је отишао сам у приватни смештај и да се сутрадан, кобног дана, нашао после подне с Душанком код Лиманске пијаце.

- Ушла је у маркет да купи воду, кренули смо ка њеној згради. Она је покушавала да неког зове мобилним телефоном, а ја да сазнам кога зове. У једном моменту, по изласку из радње, викнула је у телефон: “Дејан Дабовић ми прети ножем”. Нисам вадио нож, већ сам јој рекао да га имам код себе, онај који сам спомињао због пљачке новосадске кладионице протеклог дана. Покуша сам, том приликом, да је загрлим, она је узмицала, поново сам покушао да је загрлим. Мене је то изнервирало, нисам носио нож да га употребим, већ због своје сигурности. Јако ме је погодило кад сам чуо шта је рекла преко телефона. Казала ми је: “Склони се од мене, идиоте” и пљунула ме. Почео сам да је ударам песницам и од тада губим сећање. Следеће чега се сећам да сам узео ствари из приватног смештаја, имао сам другу јакну, а не ону коју сам носио кад сам био последњи пут с Душанком. Имао сам утисак да пролазници гледају у мене, ишао сам бесциљно, Сећам се да сам у полицији тражио лекарску помоћ. То је то, чега се сећам - изјавио је Дабовић пред судом.

После изношења завршних речи, објављивање пресуде заказано је за данас. Заступник оптужног акта, заменик вишег јавног тужиоца Александар Амиџић, тражио је доживотни затвор, а одбрана да се преквалификује дело тешког убиства на кривично дело убиство на мах, због стања јаког гнева окривљеног у моменту трагичног догађаја.   

Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Вештак: „Ластин реп” на врату жртве

Вештак судске медицине проф. др Владимир Пилија остао је при свом налазу у целости и навео да је жртва у последњиих десетак минута, пре губитка свести, односно смрти, осећала „глад за ваздухом”, уз изразито јаке болове услед резних рана на предњем делу врата, одноно пресецању душника - ради „интезивног гушења”. Повреде које се односе на бројне огуљотне на оштећеној, настале ударцима, уклапају се с одбраном окривљеног, али не убодне и резне ране, које нису могле настати на начин како је описао оптужени у својој одрбрани, оценио је јуче проф. др Пилија.

- Све повреде на телу нанете су заживотно. Обртање ножа у рани врата, које оставља ожиљак у виду такозваног ластиног репа, најчешће је последица ротација ножа, а не померања жртве - казао је овај стручњак.

М. Вујачић

EUR/RSD 117.1199
Најновије вести