У јужној Бачкој највише се пријављује ловачко оружје

На подручју Јужнобачког округа, до четвртка прошле седмице предато је 39 оружја у власништво Србије, које грађани не желе да региструју, 5.229 комада муниције различитог калибра,

 поднети су захтеви за легализацију 107 “цеви”, и до сад је изнето 27 оружних листова у току легализације оружја која траје до, саопштила је за “Дневник” Марија Петровић из новосадске Полицијске управе. Међу предатим захтевима највише има оних који се односе на ловачких карабина.  Легализација која је претходила овој актуелној  била 2007. године, а пре ње су биле 2003. (која је дала најбоље резултате) и 1999. године.

Раније се дешавало да при истеку легализације да дође до појачаног пријављивања грађана, па није искључено да ће тако бити и овог пута, значи крајем маја не би нас изненадио већи број доласка грађана овим поводом, наводи Петровићева.

- Имамо доста оружја које су донели наследници јер нису знали да су у обавези и да оружје региструју на своје име. Немали број њих су преко медија сазанли за ово, па су нам се обратили. Јер, решење о наслеђивању је само право да лице може да региструје оружје или да га прода - објаснила је Марија Петровић и додала: 

-Последњег дана у недељи једна особа је донела једну ловачку пушку и један карабин, а у четвртак су предата три ловачка карабина. Оружје које не желе да задрже, грађани могу да предају у седишту Полицијске управе на Булевару краља Петра Првог 11 у Новом Саду, (канцаларија 30, на првом спрату) као и у полицијским станицама и испоставама, а легализација може да се обави само на поменутој новосадској адреси и у полицијским станицама. 

Против грађана грађана који донесу оружје у полицију нема никаквих санкција и не морају да прикажу своје податке. Уколико неко пријављује бомбу или екплозине направе  то треба пријавити, а наше специјалне екипе ће изаћи на лице места и по уходанај процедури поступати у таквим случајевима. Кад је реч о аутоматским пушкама оне се ( као и бомбе) не могу регистровати у власништво већ се предају у валсништво Републике, али ту има случајева да се могу преправити у ловачки карабин - наводи Марија Петровић

Иначе, како сазнајемо у одсеку криминалиситичке технике, прошлог месеца су пронађене 44 бомбе на подручју јужне Бачке. И овај месец, који је на истеку, вероватно ће биће сличан по броју, оцењују упућени у ову област.Подсетимо, нови Закон о оружју и муницији омогућава свима који поседују неку врсту наоружања да га без казне предају држави, или га, уколико закон дозвољава, легализују.

Цео посао је почео је почетком марта  и трајаће три месеца. Сви грађани и правна лица, док траје законска легализација предају оружје или затраже регистрацију оружја које су имали у нелегалном поседу неће одговарати, навела је раније генерал Зорица Лончар Касалица, начелник Управе МУП-а за управне послове.

У образложењу Закона о оружју и муницији наводи се да је пракса показала да су легализација и предаја најефикаснија мера смањења количине оружја у илегеланом поседу. Претходна легализација у Србији била је пре осам година и тада је предато 8.500 комада оружја. Успешнија је била 2003. година у којој су грађани предали 48.000 комада различитог наоружања.

М. Вујачић 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести