СА СТОМАКОМ ДО ЗУБА НА МАЛУ МАТУРУ Девојчице све раније постају сексуално активне

Иако нису психофизички зреле, дешава се да девојчице још у осмом разреду остају у другом стању.
1
Фото: Ilustarcija pixabay

Код многих девојака тог узраста месечни циклус није устаљен, те оне ни не посумњају на трудноћу и она се открије тек када више није могућ абортус. Јувенилни гинеколог у Дому здравља „Нови Сад” др Сања Тончић каже нам да код ње најчешће долазе пацијенткиње које имају између 15 и 19 година, мада буде и оних који имају и 14 и 25 година.

- Долазе нам углавном због неуредног циклуса, или ако је он обилан и болан, због повећаног секрета. Некада их код нас упути и дерматолог због акни или појачане маљавости, па им тада радимо хормонске анализе и ултразвук, а некада се због неуредног циклуса проверава и штитна жлезда. Девојчице најчешће дођу на први преглед са мајком. У сваком случају, дневно имамо од 15 до 20 пацијенткиња, а 80 одсто њих су сексуално активне – испричала нам је др Тончић.

Докторка Тончић нам открива и да девојке некада дођу с партнером, што је добро, јер онда заједно могу да причају о заштити. Девојке се укључују и у радионице о превенцији малолетничке трудноће.

- Имали смо случај девојчице из осмог разреда која је имала близаначку трудноћу  –  наводи др Тончић. – Дешава се да мисле да имају неуредан циклус. Једна девојка се, рецимо, жалила на бол испод ребара, а то су били покрети бебе. Када дођу након десете недеље, тада више не може ни абортус да се ради.

Велики број ових девојака има хламидију, која у крајњем може да буде узрочник неплодности. Некада се на прегледу установи да имају и предканцерогене лезије. Некад се открију цисте, а некада и ХПВ. А уколико имају инфекцију, могу да је пренесу партнеру, и зато је добро када код јувенилног гинеколога долазе у пару, јер им ваља објаснити да не треба да имају односе током лечења. 

- Ми им саветујемо да сачекају да прође пубертет, јер им ни карлица није развијена. Оне нису освестиле одговорност и не размишљају ни о кондому. Или посежу за пилулом „за дан после”, која мора да се узме најкасније 72 сата након односа, али не сме да се узме поново у наредних шест месеци. Не знају ни да прекид односа није безбедна метода која ће их заштити од трудноће – навела је др Тончић.

Девојчице сазнање о трудноћи углавном јако потресе. То је тешка ситуација за целу породицу, те некада мора да се укључи и психолог. На крају, пракса је показала да најчешће ту нежељену децу одгајају бабе и деде, јер млађани партнер, отац, врло брзо нестане из живота своје девојке. 

- Сваког другог месеца утврдим малолетничку трудноћу – каже др Тончић. – Ипак, ми смо пре свега превентивни центар и бавимо се саветодавним радом, а девојке знају да цене посвећеност и касније редовно долазе на контроле.

 Љубица Петровић

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести