ДИЈАГНОЗА АУТИЗМА КОД 1.666 ДЕЦЕ У СРБИЈИ Сметње чешће код дечака него девојчица

- У бази Регистра деце са сметњама у развоју у Србији је до 31. марта ове године евидентирано 3.418 деце узраста до 18 година, а од тог броја њих 1.666 су деца са дијагнозама поремећаја из спектра аутизма - саопштио је Институт за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут”.
а
Фото: Pixabay

Са овим поремећајима здравља у Регистру је евидентиран већи број дечака (1.330) у односу на број девојчица (336), а наводи се да је циљ прикупљања података о особама са аутизмом увид у податке о оболелима и новооболелима од овог поремећаја здравља, по полу, узрасту, процени њихове функционалности и другим карактеристикама.

Подаци Регистара омогућавају израду превентивних програма и стратегија, планирање здравствене заштите (кадра, опреме и простора), процену оптерећења друштва овим поремећајима здравља и спровођење епидемиолошких и клиничких истраживања. Основни предуслов за упис детета у Регистар је постојање озбиљних и комплетних тешкоћа у функцији у неком од домена који се процењују или дијагноза, међу којима је и аутизам, које носе висок ризик тешкоћа у функционисању, наводи се у саопштењу.

Евидентирање података у Регистру деце са сметњама у развоју обавља се у домовима здравља и терцијарним здравственим установама

- Регистар конципиран на овај начин предуслов је за обезбеђивање пуне партиципације деце и младих са овим поремећајима здравља у друштву. Евидентирање података у Регистру деце са сметњама у развоју обавља се у домовима здравља и терцијарним здравственим установама у којима се дијагностикују и лече ови поремећаји здравља, попуњавањем обрасца – Пријава деце са сметњама у развоју – наводе у „Батуту“.

Закон о здравственој документацији и евиденцијама у области здравства препознаје Институт за јавно здравље Србије као установу која води Регистар деце са сметњама у развоју. Институт за јавно здравље Србије је кроз информациони систем – Сервис јавног здравља (СЈЗ) средином 2022. године омогућио унос података о деци са сметњама у развоју.

- Институт за јавно здравље Србије континуирано сарађује са надлежним здравственим установама које евидентирају податке о деци са аутизмом и другим сметњама у развоју и очекује се пораст броја регистроване деце са сметњама у развоју у Регистру – напомињу у „Батуту“ и додају како се Светски дан аутизма обележава сваке године 2. априла, са циљем подизања свести јавности о проблемима са којима се срећу особе са аутизмом и њихове породице.

Љ. П.

EUR/RSD 117.1153
Најновије вести