Карловачка гимназија домаћин финалног такмичења из кинеског језика

Финално такмичење у познавању кинеског језика и културе „Кинески мост”, 15. по реду, одржано је  у Карловачкој гимназији.
в
Фото: Ђ. Радивојевић

Познавање језика те многољудне далекоисточне земље на надметању чија тема је била „Досегнути висине са кинеским” показало је 17 средњошколаца из Србије, али на победничко постоље попеле су се Нада Димић из сениорске групе Филолошке гимназије из Београда и Катарина Зиндовић из јуниорског тима Карловачке гимназије. Према пропозицијама такмичења Србију ће на светском такмичењу представљати победник у сениорској групи, а то је Нада Димић.   Најстарија српска гимназија у којој је већ 12 година изучава тај језик и која ове године испраћа генерацију најуспешнијих матураната, познавалаца кинеског, први пут је домаћин такмичења тог ранга.

Директор Карловачке гимназије Бранко Стојков истакао је да је то част за школу и да снажно пријатељство две земље за све је од великог значаја.

- Сматрам да су овакви догађаји изузетно битни јер се њиховим одржавањем не само боље упознајемо и чвршће повезујемо, већ и пружамо прилику младима да развију интересовање за кинески језик и културу. Тиме показујемо и да су знање и рад једина сигурна инвестиција за дане пред нама  – казао је Стојков и нагласио значај Конфуцијевог института Универзитета у Новом Саду, који је од оснивања назаменљив фактор за изучавање кинеског језика и ширење кинеске културе у целој Србији,а захваљујући којем, ђаци Карловчаке гимназије, у којој је отворена учионица тог института, учествују у многобројним активностима на којима се они промовишу.

Такмичењу је присуствовао секретар за образовање у амбасади Народне Републике Кине у Београду Чанг Бо, директор Конфуцијевог института у Новом Саду Чен Хуи, члан Управног одбора института професор Павле Секеруш и председник карловачке општине Александар Саша Стојекчић.

З. Милосављевић

 

EUR/RSD 117.0912
Најновије вести