Србија је земља са НАЈВЕЋИМ СКОКОМ ИНДЕКСА СРЕЋЕ ОД 2010. ДО ДАНАС: Први смо на листи, ево и зашто

Србија забележила највећи скок на годишњем барометру благостања међу 143 земље, повећавши своју позицију за 69 места
7
Фото: Ilustracija/pixabay.com

Србија је земља с највећим скоком индекса среће код становништва у периоду од 2010. године до данас, наводи се у Светском извештају о срећи.

Извештаје је показао да је у односу на раније године реч о вртоглавом успону на лествици среће а томе сведочи и ранг-листа земаља која показује да смо у само две последње године скочили на листи за невероватних 69 места.

Иза нас на списку су Бугарска, Летонија, Конго, Румунија, Кина, Грузија, Литванија, Филипини и Того.

Наиме, поводом Међународног дана среће, објављен је нови Светски извештај о срећи, који укључује резултате истраживања о задовољству животом становника Србије.

Према резултатима тог извештаја, у периоду између 2021. и 2023. године, Србија је забележила највећи скок на годишњем барометру благостања међу 143 земље, повећавши своју позицију за 69 места у односу на претходни период истраживања од 2006. до 2010. године.

Млади најсрећнији

Аутори истраживања, које је спровео "Галлуп" у сарадњи са Универзитетом у Оксфорду, Истраживачким центром благостања и Мрежом решења за одрживи развој при Уједињеним нацијама, наводе да је овај резултат делимично последица високе позиционираности Србије на листи најсрећнијих народа у категорији младих испод тридесет година. Млади из Србије заузели су треће место у свету, одмах иза Литваније и Израела.

Међутим, старији "кваре" тај просек и у генералном скору, Србија, у периоду од 2021. до 2023. године заузима 37. место на листи најсрећнијих земаља.

Шта је разлог за скок среће у Србији

Србија води на листи 12 источноевропских земаља чији је просечни индекс среће скочио за 20 одсто у последјој деценији.

У истом периоду српска економија се "подуплала" на цифру од 80 милијарди долара, као и бруто домаћи производ (БДП) по глави становника који се такође удвостручио и скочио на 9.538 америчких долара по глави српског становника.

Ко су мање срећни у свету

Ново истраживање је показало да су млади људи широм Северне Америке и западне Европе мање срећни од својих родитеља. Осећај благостања међу особама млађим од 30 година опао је толико да су САД испале са листе 20 најсрећнијих нација. Млади Британци су несрећнији од младих на тзв. Косову, у Молдавији и чак у Ел Салвадору, држави са високом стопом убистава.

С друге стране, старији од 60 година у Великој Британији су међу 20 најсрећнијих старијих генерација у свету, док би Америка била десета само по том критеријуму.

Стручњаци не откривају тачне узроке ових промена, али сматрају да су повезане са растућом забринутошћу због друштвених мрежа, неједнакости прихода, стамбене кризе и страхова од рата и климатских промена.

Финска је и даље најсрећнија земља на свету, а високо су рангиране и остале нордијске земље - Данска, Исланд и Шведска. Норвешка заузима седмо место. Финска је већ седам година на врху, а критеријуми који су томе допринели укључују очекивање здравог живота, висок БДП по глави становника, социјалну подршку, ниску корупцију, високо поверење у институције, великодушност у заједници и слободу у доношењу кључних животних одлука. Израел је заузео пето место, а Холандија их следи.

Курир.рс/ Visualcapitalist.com 

EUR/RSD 117.1155
Најновије вести