Свињски грип постао сезонски, неопходна вакцинација

"Свињски грип", који може изазвати компликације и код млађих особа које не спадају у ризичну групу, постао је сезонски још пре неколико година и од тада се јавља у епидемијској форми,

упозоравају стручњаци и препоручују вакцинацију, као најбољи облик заштите.
Иако су преминули углавном хронични болесници, којима је грип додатно погоршао здравствено стање или старији од 65 година, стручњаци упозоравају да смрт млађих особа између 30 и 40 година није неуобичајена, јер грип може бити озбиљно обољење које доводи до тешких форми болести и смртног исхода.
Они упозоравају да грађани обрате пажњу на мере превенције попут хигијене руку, дисајних путева, избегавања контакта са оболелима, проветравање просторија, као и да исхрану обогате воћем и витаминима.

Стручњаци саветују да се, ако симптоми попут високе температуре потрају дуже од два, три дана, обавезно трба јавити лекару ради правовремене терапије.
Према речима инфектолога Драгана Делића, ситуација са грипом се понавља из године у годину и важно је указаи на то да вируси мутирају и мењају структуру.
"Ти вируси могу и код млађих особа изазвати тешке облике неких болести, теже упале плућа или енцефалитис, али оно што је најважније јесте вакцинација која је на недопустиво ниском ниову", рекао је Делић Танјугу.

Он је навео да се умире и од инфективних болести као што је грип, што зависи од самог болесника, вируса, али и спољашњих околности, подсећајући на смртне случајеве као последице инфективне жутице или овчијих богиња.
"Невероватно је да у 21. веку ми умиремо од таквих болести за које постоји вакцина. Вакцинација је неопходна", поручио је Делић.
Према подацима Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут", до сада је пријављено 28 смртних исхода који се могу довести у везу са грипом, а највеци број преминулих, 86 одсто, имао је неко хроницно обољење или фактор ризика.
"Лабораторијски је потврден вируса грипа А(Х1) код 15 смртних слуцајева, тип А код пет, тип А(Х3) код шест и тип Б код два умрла", навела је национални координатор за грип Института Драгана Димитријевић.

Она је рекла Танјугу да се, у односу на претходне недеље, региструје смањење броја оболелих и да се у наредним недељама очекује опадајући тренд оболевања.
Пре неколико дана од грипа су преминуле још две особе на Инфективној клиници у Нишу, а сви који су преминули нису били вакцинисани, рекао је Тањугу епидемиолог Бранислав Тиодоровић.

"Међу умрлима су особе које су и хронични болесници, а ту се посебно истиче дијабетес", рекао је Тиодоровић, напомињући да не постоји унакрсни имунитет код особа које оболе истовремено од више типова, а тешка слика комбинована је и бактериским инфекцијама.
Међу оболелима јесу најзаступљенији они који су у узрасту од 25 до 45 година старости и који нису стекли имунитет раније, али они нису и најбројнији међу умрлима, рекао је Тиодоровић.
Он је изразио очекивање да ће се за око 15 дана то свести на спорадичне случајеве, али је упозорио да не треба да се опустимо, јер ће време погодовати бактеријским инфекцијама и оне могу бити у порасту.

Епидемиолог Градског завода за јавно здравље Лепосава Гаротић Илић истакла је да грађани морају на време да размишљају о вакцинацији против грипа.
"Било је доста случајева са тешким компликацијама, са тешком формом болести, тако да ризичне категорије становништа - деца, хронични болесници, старији од 65 година, труднице, морају на време да се вакцинишу јер тиме штите своје здравље и спречавају ширење инфекције", истакла је Гаротић Илић.
Председница скупштинског Одбора за здравље и породицу Славица Ђукић Дејановић заказала је за следећу недељу седницу тог одбора на којој би се разматрала ситуација са грипом.
"На том одбору биће и министар здравља, а позван је и директор 'Батута', и на њему ће бити речи и о актуелној ситуацији и о вакцинацији", рекла је Ђукић Дејановић.

 

У Србији 28 смртних исхода у вези са грипом
У Србији је до сада регистровано 122.207 случајева обољења сличних грипу, пријављено је 28 смртних исхода који се могу довести у везу са грипом, а највећи број умрлих, 86 одсто, имао је неко хронично обољење или фактор ризика, подаци су Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут".
Национални координатор за грип Института Драгана Димитријевић рекла је Тањугу да је лабораторијски потврђен вирус грипа А(Х1) код 15 смртних слуцајева, тип А код пет, тип А(Х3) код шест и тип Б код два умрла.

Она је навела да је у узрасној групи старијој од 55 година пријављен 21 смртни исход.
У претходној недељи пријављен је 8.601 случај грипа, рекла је Димитријевић.
Она каже да се, у односу на претходне недеље, региструје смањење броја оболелих и да се у наредним недељама очекује опадајући тренд оболевања.
Како наводи, до сада је потврђена циркулација вируса грипа на територији округа - Јужнобачког, Београдског, Поморавског, Мачванског, Сремског, Јужнобанатског, Севернобанатског, Севернобачког, Западнобачког, Шумадијског, Моравичког, Колубарског, Браничевског, Рашког, Јабланичког, Златиборског, Зајечарског, Пиротског, Нишавског, Подунавског, расинког, Средњебанатског.

EUR/RSD 117.1216
Најновије вести